איך התגברתי על הפחד שלי מ”הצעד הבא” בעזרת IEMT

איך התגברתי על הפחד שלי מ”הצעד הבא” בעזרת IEMT

מעולם לא עמדתי מול קהל, לא העברתי סדנאות, לא לימדתי ובטח ובטח שלא ראיתי את עצמי כמורה של מישהו ולכן לא הייתי בכלל מוכן למה שעמד לקרות לי. רגע לפני שאשתף אותך בתהליך שעברתי, בהפתעה שקרתה לי, ובשיעור הגדול שהצמיח אותי מעבר לתקרת הזכוכית, כך שאולי גם לך תהיה קפיצת מדרגה לצעד הבא שלך, הנה קצת רקע עלי:

אני בן 39, ואבא של ליאם בן ה 9.
ומאז שאני זוכר את עצמי, אני עובר תהליכים ושאלות של “מי אני?” “למה אני כאן” וכו וכו.

אחרי שהתחלתי לחפש את עצמי בתחומים כמו מחשבים (טכנאי וניהול רשתות מחשבים), התנסות קצרה מאוד כמדריך טיולים, ואפילו מסגור תמונות, מצאתי את עצמי בשנים האחרונות עובר תהליך התפתחות אישית שכלל הכשרה כמנחה NLP ואף הוכשרתי כ Master of NLP. עברתי גם קורסים שונים שכללו עבודה עם מטאפורות, תקשורת והשפעה בשיחה היומיומית ועוד.

בעיצומו של אחד מקורסי ה NLP , הוזמנתי להשתתף בסדנה של אחד, “אנדרו מאנגליה”, שהמציא שיטה לטיפול באנשים דרך תנועות עיניים. שאלתי את עצמי וגם את מי שהזמין אותי: “למה אני צריך עוד משהו? מה, לא מספיק מה שאני יודע עד היום ועושה עבודה נפלאה עם אנשים?”

התשובה באה מיד. אין סיבה לא לדעת עוד. ההפך, ככל שיש יותר ידע, יש יותר אפשרויות, אז הלכתי על זה.
היו אלה ארבעה ימים מופלאים, ששינו את כיוון הקריירה שלי, כמו שתפסתי אותה עד אז. ההשפעה של השיטה והפילוסופיה שמאחוריה, ושל האדם עצמו, מהדהדים בי עד היום, כמו תדר שמתאים לתדר, שהוא אני (לא אומר זאת מבחינה רוחנית). לכן החלטתי גם שאני חייב להעביר את הידע הזה הלאה.

לאורך כל ההכשרות שלי בשנים האחרונות, דבר אחד התברר והתבהר לי, משהו שידעתי כבר קודם, אבל טושטש לאורך השנים. אני אוהב ללמד. להסביר, לתת ולהעביר ידע. לכן ההחלטה לטוס ללונדון, לעבור את ההסמכה כמורה בשיטת ה- IEMT, הייתה לי מאוד ברורה וקלה.

לאחר שסיימתי בלונדון את הכשרת הטריינר בשיטה, , אצל מייסד השיטה, אנדרו אוסטין, מצאתי את עצמי, אולי כמו כל אחד שרוב חייו היה שכיר ועכשיו הוא מתחיל את דרכו בקריירה העצמאית, כי זה הצעד הבא, מול עולם מפחיד, מלא באפשרויות להצליח ומלא עוד יותר בהרבה אפשרויות להיכשל.

אני לא יודע אם אתם מכירים את הרגעים הללו, שבהם אתה מתחיל לפקפק בעצמך, האם אתה בכלל מסוגל להתמודד עם “הצעד הבא” הזה? אולי זה גדול עלי? אולי זה לא בשבילי? האם אני יכול להקים עסק עצמי? האם אני בכלל מסוגל? זה הרי גדול עלי, מי אני? מי בכלל יבוא אלי? למה שיבואו אלי? ובכלל זה קנה מידה אחר לחלוטין ממה שעשיתי עד עכשיו – מי אני שאלמד ואכשיר אנשי מקצוע בעלי ניסיון של שנים על שנים??

“הכשרת אחרים מצריכה ידע רב ומיומנויות בשלל תחומים כמו עמידה מול קהל, יכולות וורבליות מתקדמות, רמת ידע עמוקה בתחום, לדעת לשווק, למכור, לתקצב, לדאוג למקום להעברת הקורסים, ליצור חוברות, להדפיס, לסדר לוגיסטיקות, לוודא סטנדרט מצופה וגבוה מהאנשים לאחר ההכשרה ועוד ועוד ועוד…” צרחו לי הקולות בראש, והסרטים לא נתנו לי מנוחה.

ואז זה קרה…
מכירים את זה שאתם מחכים שמישהו יגלה אתכם? שמישהו יבוא ויקפיץ אתכם “לצעד הבא” שלכם?
אז… לקורס ההכשרה כמורה מוסמך בשיטת IEMT נסעתי ביחד עם המורה שלי ל NLP. ובסוף הקורס, עוד בלונדון עצמה, כמו בסיפור סינדרלה, קיבלתי הצעה, הצעה שאמרו לי עליה: “צריך להיות דביל מושלם” כדי לוותר עליה לא כל שכן להתלבט לגביה.

הוצע לי, על ידי בעל מכללה ידוע ומוכר בישראל בתחום ה NLP להצטרף לעשייה משותפת על מנת לקדם את תחום ה-IEMT בישראל.

“אותי? אני?? מה?? איך ??? למה??? לא… רגע.. תן לחשוב על זה… איך יכול להיות?” צרחו הקולות בראש: “שניה, זה מהר מדי… מה אם…? ומה אם…? ומה אם???”   עד כדי כך היה ההלם הראשוני שלי, שתפסתי כזו שפעת, ששאר הימים שהשארתי לי כדי לטייל באנגליה אחרי ההכשרה, עברו כשאני עם חום גבוה, כאבים בכל הגוף, ישן או מחפש בית מרקחת ותרופות.

אחרי ההלם הראשוני הזה, מההבנה ש”תכלס, אני לחלוטין מהחלוצים של שיטה חדשה בארץ ואולי אפילו בעולם” התחילו לעלות עוד פחדים וחששות, אלו שסיפרתי עליהם בהתחלה. עלה בי אותו פקפוק ראשוני בעצמי, אותם קולות וסרטים מוכרים עד כאב ואותם אלו שהשאירו אותי תקוע רוב חיי.

“מה? אני?
אני באמת אוכל לעשות את כל מה שצריך לעשות מעכשיו?
ומה בכלל צריך לעשות מעכשיו?
האם לקחת את ההצעה ולעשות את שיתוף הפעולה?
הרי אף אחד לא מכיר אותי, אני עוד לא ידוע בארץ באף חוג, לא כמטפל ובטח לא כאוטוריטה, וכבר אני מקבל הצעה שכזו?
אולי זה לא מגיע לי בכלל? אולי מישהו מנסה לדפוק אותי? אולי… ”

צצו ועלו השאלות מתוך הפחד, הכה מוכר וכואב.

ואז, באחת משיחות הלילה המאוחרות, עלתה לי מחשבה מעניינת:
“אולי מישהו באמת רואה בי פוטנציאל שאני עדיין לא רואה”?
אולי מישהו באמת מאמין בי יותר משאני מאמין בעצמי”?

הדבר הראשון ששמתי לב אליו היה שכשאני חושב על ההזדמנות הזו שנפתחה בפני, מיד עולה לי פחד וסרט שרץ בראש.

הסרט הוא בעיקר על הקושי האישי שלי להתמודד מול אותו אדם, שפתח לי את ההזדמנות.
לדוגמה, כיצד אתמודד מולו בנושאי התרגום של השיטה לעברית? מי אומר את המילה האחרונה? מי קובע? מי מחליט? “מי צודק”? ועוד שאלות כאלו.
מכיוון שמדובר באדם בעל ניסיון רב, עם רקע נרחב ופוֹר גדול מאוד עלי, גם בהכשרת אנשים וגם בתחום העסקי, אני חש עצמי כקטן לידו. כך, אני… תופס אותי.

ולמרות שאני יודע בשכל שלי, בהגיון שלי, שזה לא באמת כך, שהוא רואה אותי כגדול וכיכול – אני לא מרגיש כך, ובדו-קרב שבין ההיגיון לרגש, הרגש תמיד מנצח.

כמובן, שכטריינר, כמורה, הנחתום חייב להוכיח, שעיסתו שווה משהו, ולו אפילו לעצמי, תפסתי פה את ההזדמנות המצוינת להעביר את עצמי סשן בשיטה שאני מכשיר בה אחרים. וכך שאלתי את עצמי – אם לקוח היה מגיע אלי עם בעיה דומה כיצד הייתי פועל אתו?
הדבר הראשון שהשאלה יצרה היה ריחוק מהבעיה, מהקושי, מהפחד הגדול. כך שיכולתי עכשיו לבחון את החוויה השלילית שלי יותר בבירור, במופרד מהעומס הרגשי שיוצר את חוסר ההחלטה שלי מלכתחילה.

שמתי לב שהרגש השלילי שלי, הפחד שמנע ממני לקחת החלטה, הוא פחד מאוד מוכר. מה שמיד הדליק אצלי את הנורה – “הפרוטוקול הראשון של שיטת ה IEMT בשחרור מהטבעות רגשיות”, חייכתי לעצמי.

על מה בדיוק אני מדבר?
אז ככה… כשאנו נמצאים בהצפה רגשית, בדרך כלל יהיה לנו קשה לחשוב בהגיון, לעבוד עם עצמנו, לעשות לעצמנו תהליכים. אחד הדברים שאני אוהב בשיטת ה IEMT הוא המובנות הפשוטה שלה שמאפשרת לכל אדם המוכשר בשיטה לעשות עבודה עם עצמו, גם כדי לפתור את אותה הצפה רגשית, וזה מה שעשיתי.

וכך, בעודי משתמש בפרוטוקול הראשון של ה IEMT לשחרור הטבעות רגשיות –זיהיתי זיכרון מגיל 22, זיכרון של אירוע שהטביע בי את חותמו. אירוע שהדהד לי את המפה הרגשית שלי, שדרכה למדתי איך לפחד באירועים מסוימים, כמו לדוגמה בקבלת החלטה משמעותית שכזו לגבי “הצעד הבא” שלי.

נזכרתי באחת הדמויות המרכזיות שהיו בסביבתי באותה התקופה. באופי שלו, בדרך החשיבה השלילית שלו, חוסר הביטחון האישי שלו, שבא לידי ביטוי בביטחון עצמי מופרז. עם מבט שכל הזמן אמר לי: “אני אדפוק אותך מתישהו!”

הזיכרון הזה, בשילוב תהליך התשאול מהפרוטוקול, העלו זיכרון נוסף, קדום יותר, מבית הספר היסודי. שבו אני רואה ילד מהכיתה שלי קורע לגזרים את הקלפים שנתתי לו כי רציתי בחברתו, דבר שיצר אצלי משבר אמון כל כך גדול וככל הנראה הטביע בי את הפחד מלבטוח באנשים בכלל.

הזיכרונות הללו אשר שירטטו את המפה הרגשית שלי, וככל הנראה הטביעו בי את חוסר היכולת שלי לבטוח באנשים, הקשו עלי לסמוך על הצעה ש “צריך להיות דביל מושלם” כדי לסרב לה, כדברי המכר שלי. אותה הצעה אשר בשכל, אני יודע, שתקדם אותי בצורה מטאורית, יותר מכל אפשרות אחרת. הצעה שבמקום שבו אני נמצא, בתחילת הקריירה העצמאית שלי, תהווה את קרש הקפיצה המשמעותי ביותר “בצעד הבא” שלי.

אחרי מספר דקות של עבודה בעזרת תהליכי IEMT, שחררתי את אותן הטבעות רגשיות, כך שככל שניסיתי לחזור ולחוות את הפחד, גיליתי שהוא בעצם לא לופת ואוחז בי באותה עוצמה. מה שנשאר הוא רק פחד ברמה של זהירות. כמו פחד של “תחצה את הכביש בזהירות” ולא “אל תחצה את הכביש בכלל”.
תחושת העוצמה והמסוגלות שליוו אותי בעקבות זאת, אפשר לתאר אותה רק כאבנים גדולות שירדו מהלב ומהראש בו זמנית. כהשתחררות משרשרת עבה, שקשרה את ידי וצווארי ושמנעה ממני ללכת קדימה.

המסקנה הראשונה שאני מגיע אליה בעקבות השחרור של ההטבעה הרגשית הזו היא שאני תמיד יכול לשבת רגע, ברגעים של פחד, ולעשות עבודה שקטה של טכניקה קטנה גדולה ולשחרר את המקום שמשאיר אותי מאחור ולשעוט קדימה.
ומיד התפניתי לעבוד על הזהות העצמית שלי, על כך, שאני תופס את עצמי כקטן ליד אותו אדם, שפתח בפני את ההזדמנות המופלאה הזו.

אחרי עבודה אישית על שחרור הטבעת הזהות, ובדיקה עצמית, שמתי לב שהפחד והחשש שהיו שם רק לפני כשעה וקצת, פתאום אינם. ואפילו לא הצלחתי לשחזר אותם.
יתרה מזו, גם אותה תפיסה עצמית של עצמי כקטן, איננה, פתאום אני מרגיש אחרת, צלול יותר בחשיבה שלי, מרגיש שחרור, ממשהו שהחזיק בי בחוזקה ולא איפשר לי לקבל החלטה. מרגיש שבעצם למה לא? ברור שהכל אפשרי והכל יכול לקרות, במיוחד אם אני לא אמנע מזה לקרות 🙂

אז המסקנה השנייה שלי היא, בעצם, שגם אם משהו מפחיד, נראה “גדול עלי”, נשמע כבלתי אפשרי בשבילי, ומרגיש כאילו אני לא מסוגל, זה לא אומר, שלא ניתן לעבור דרך הפחד הזה ולהגיע להישגים, שלא חלמתי עדיין להגיע אליהם. כל אחד שימצא את הדרך שלו להיפטר מהפחד, אני מצאתי את הטכניקה הקטנה שלי.

נכון לכתיבת שורות אלה, ולמרות שכבר החלטתי קודם, שלא לקחת את ההזדמנות הנדירה הזו (מתוך חשיבה שנוהלה על ידי הפחד), החלטתי שאני כן קופץ למים ומאפשר לעצמי עתיד טוב יותר, ואת האפשרות ללמוד ולהתפתח.

מה היה יכול לקרות או לא לקרות, אם הייתי משאיר את הפחד כמו שהוא, הא?
אני תופס את ההזדמנות הזו בשתי ידיים.

דב מידן – שינוי ממבט ראשון
טריינר IEMT , מנחה NLP, עבודה עם מטאפורות ועוד

כתיבת תגובה

כתובת
סניף מרכז: מכללת NLP לשם שנוי בצלאל 7, רמת גן
סניף דרום: הרצל 2,באר שבע
טלפון
פקס
דואר אלקטרוני
סגירת תפריט
×

עגלת קניות

תכני סמסטר ג’ – רב-אומן NLP

אסטרטגיות חשיבה Strategies

אסטרטגיות חשיבה הינן רצף של פעולות עיבוד מוחי שמובילות לתוצאה ספציפית. אפשר לומר שאסטרטגיה דומה לקומבינציה של כספת, ברגע שיש לכם אותה, אתם יכולים לפתוח סודות לעולם מופלא של מצוינות והצלחה.
בקורס נלמד:
– מיפוי פורמלי – כיצד ממפים אסטרטגיה By The Book.

– מיפוי שיחתי – כיצד למפות אסטרטגיה תוך כדי שיחה עם כל אדם.

– התקנת אסטרטגיות. (על עצמי ועל אחרים)

– העברת מסר דרך מבנה האסטרטגיה.


 סוגי אסטרטגיות שנלמד למפות:
– אסטרטגיות קבלת החלטות לשיפור מיומנויות קבלת החלטות.
– אסטרטגיות מוטיבציה – ליצירת מוטיבציה בנושאים שונים.
– אסטרטגיות למידה – לקיצור ושיפור מיומנויות למידה.
– אסטרטגיות איות להעלמת שגיאות כתיב.

– אסטרטגיות קימה מהירה בבוקר.
– ועוד..

רמות נוירו-לוגיות של שינוי Neuro-Logical Levels of change
אחת הדרכים לבחון רמות צברור (פירוט והכללה) של שינוי היא דרך הרמות הנוירו-לוגיות של דילטס:
– נכיר את הרמות הלוגיות השונות

– נדע לזהות באיזה גובה נמצאת כל הצהרה של המונחה

– נלמד לעלות ולרדת ברמות בהתאם לשינוי שאנו רוצים להשיג

– נלמד טכניקות ליישור(Align)  הרמות הלוגיות הללו.

– נלמד לדגום דרך הרמות הנוירו-לוגיות של דילטס.


אמנות באמונות – Belief work
אמונות הן אחד הפילטרים החשובים בתפיסת המציאות שלנו, בין השאר הן מקבעות את האופן שבו אנו מגיבים לעולם ומתוך כך האופן שבו אנו יוצרים לעצמנו את המציאות.
בקורס נלמד:
– לזהות אמונות דרך המבנה התחבירי שלהם.

– להבחין בהתנגשות אמונות ו/או אמונות סותרות אשר מונעות התקדמות.

– להבחין באמונות מגבילות אשר מונעות התקדמות, מתי הן מגבילות ומתי לא.

– תהליכי שינוי אמונות מגבילות ופתרון סתירה בין אמונות.

– תהליכי הגדרה והתקנה של אמונות מעצימות חדשות.

– מיפוי של מסלול אמונות מלא.

– שלושת האמונות החשובות להצלחת תהליכי הנחיה וכיצד להתקין אותן

– ועוד.


מטא-תכנות (דפוסי אישיות) Meta-Programs
מטא-תוכנות הינם הפילטרים הפנימיים והלא מודעים שאנשים משתמשים ע”מ לסדר את המציאות שלפניהם, להבין אותה, לקבל החלטות ולהתנהג על פיהם. אלו הם צירים המציינים את דפוסי האישיות של האדם.
בקורס נלמד:
– לזהות את המטא-תוכנות הראשיות והמשניות.

– כיצד המטא-תוכנות של אדם מכוונות את הבחירות שהוא עושה.

– כיצד להשתמש במידע כדי להשפיע על האדם בצורה אתית.

– כיצד לעזור למונחה להרחיב את עירנות שלו למטא-תוכנות שלו.

– כיצד להתגמש במטא-תוכנות שלו.

– כיצד מטא-תוכנות יכולות לעזור ולקדם מצד אחד ולעצור ולהגביל מצד שני ומה לעשות עם זה.

– כיצד לשנות מטא-תכנות מגבילות ולהתקין מטא-תוכנות חדשות.


דיגום – Modeling
דיגום זה הידע והמיומנות לבנות דגמי מצוינות מאנשים בעלי מיומנויות, התנהגויות, יכולות ו/או כישורים ברמה גבוהה מאוד.    הידע והמיומנות לבנות דגם כזה מאפשרות לנו כרבי-אומן ב NLP אח”כ לשכפל את המיומנויות, התנהגויות, יכולות ו/או כישורים בחצי מהזמן שלקח לאדם שממנו דגמנו ללמוד אותם.
יתרה מכך, אחרי שיש לנו דגם שהוכחנו את האפקטיביות שלו – אנו יכולים ללמד אחרים לפתח את אותן המיומנויות, התנהגויות, יכולות ו/או כישורים, לבנות מזה סדנאות ואפילו לכתוב מזה ספר.
* כל ה NLP נבנה ע”י מיומנויות הדיגום של ד”ר ריצ’ארד בנדלר ופרופ’ ג’ון גרינדר
בקורס נלמד:
– טכניקת DTI להטמעת מיומנויות

– דיגום קלאסי – הטכניקות שבנדלר וגרינדר השתמשו כדי לדגום מצוינות

– דיגום הכרתי – הדרכים שבהם דילטס ואחרים משתמשים לדיגום מצוינות

– דיגום דרך תלת-תיאור

– כיצד בונים פרוייקט דיגום


זריזות לשון – Slight of Mouth
16 תבניות שיחה ותשאול אשר מאפשרות לעזור ללקוח לפתח עירנות ולשנות אמונות מגבילות וערכים באופן שיחתי וזורם, לפתור בעיות של הערכה עצמית ולשנות את האופן שבו המונחה תופש ומגיב לקשיים ואתגרים בחייו ובדרכו. וגם מאפשרות להשפיע וליצור שינוי אמונות שיחתי.

הנחות מוקדמות – Presuppositions
השימוש בהנחות מוקדמות להעברת מסר בכמה רמות אל הלא-מודע כטכניקה להטמעה והתקנה של אסטרטגיות ודיגומים. שימוש בתבניות השפה של מילטון. השימוש בהנחות מוקדמות הינו אומנות בפני עצמה. אחרי שתבינו כיצד משתמשים בהן, ולפני שתתחילו להשתמש בהן בצורה שבאמת משפיעה תוכלו ללמוד ולהכיר אותן בדרכים חדשות ומעניינות.

תבניות קו-זמן – Time Line Patterns
עבודה על רצף הזמן – כל אדם מקודד את רצף הזמן שלו בצורה אחרת, היכולת שלנו לזהות את הקידוד הזה, להגדיר את כיוון קו-הזמן ולערוך שינויים בעבר, בהווה ובעתיד דרך תבניות ותהליכי קו-זמן.
בקורס נלמד:
– זיהוי ומיפוי קו הזמן הפרטי של כל אדם

– אבחון בעיות התנהגותיות הנובעות ממבנה קו הזמן

– תהליך הכנסת שינוי בעבר

– שינוי מבנה קו הזמן

– ותהליכים נוספים


מיומנויות עמידה מול קהל – Presentation Skills
הבניה של סדנה מתוך הדיגום שביצעתם, ועמידה מול קהל להנחיית הסדנה הספציפית.
בקורס נלמד:
– מיומנויות עמידה מול קהל.

– שימוש בלולאות מכוננות ליצירת הטמעה.

– 4 MAT – כיצד להבנות את הפרזנטציה.

– בניה של סדנה.

– בניה של תרגילים להתקנת האסטרטגיות והדיגום.

– ראפור קבוצתי.

– עוגנים מרחביים.

– חדות חושים אל מול קבוצה.

– הבניית מדיטציות לקבוצה.

– אינטראקציה מול קבוצה.

– הבניית וחיזוק פרסונת הבמה שלכם.

– איך לכתוב שפת גוף להשפעה והעברת מסרים מדוייקת

– 9 רמות קשב והבנייה של מסר

– מיומנויות מישוב מתקדמות


תהליכי NLP מתקדמים – Advanced Sub-Modalities
 תהליכים מתקדמים בשימוש בתת-אופנויות.:
– Designer Swish 

– תהליך הסליחה והשחרור

– תהליך האבל והתמודדות עם אבדן, 

– תהליך שחרור מבושה ורגשות אשם

– התקנת תבניות החשיבה של אדם רזה,

– תהליך שחרור מתלות,

– תהליך שינוי מיקוד (טוב לטיפול בטיניטוס)

– ועוד…


פיתוח יכולת למידת NLP אוטודידקטית
מכיוון שהאינטרנט מלא בחומרים, טכניקות וכלים של NLP, היה חשוב למיקי ברקל, בבניית הקורס,
 להקנות לתלמידים את היכולת האוטודידקטית ללמוד גם בעצמם,
- כיצד למצוא חומרים,
- איך ללמוד ולהפנים אותם ככלים בארגז הכלים שלנו
- וכיצד להעביר אותם לאחרים.

פיתוח יכולות ומיומנויות רב-האומן
– הלכי הרוח של רב-האומן

– יכולת התמודדות אפקטיבית עם מצבי חוסר ודאות

– מיומנויות מנהיגות ורתימה

– מיומנויות חשיבה מחוץ לקופסה – חשיבה מרמה שניה ומעלה

– יכולות רטרוספקטיביות גבוהות

– יכולת אבחון ושינוי עצמית

– יכולת שיתוף בסיפורי השראה

– מיומנויות שיחה בכמה רמות לוגיות שונות


תכני סמסטר ב’ – השלמה למאמן NLP

הגדרת תהליך האימון והמאמן
– מהו אימון?
– תפקידי המאמן?
– במה נבדל אימון NLP מהנחיית NLP קלאסית
– הכרות עם הקוד האתי של לשכת המאמנים
– הטמעת הקוד האתי ככלי אימוני
– הגדרת הסכם אימון
– כיצד מתנהל מפגש אימון
– דילמות אימוניות ואתיתה

הגדרת והבניית מסגרות אימון ואופני הפעולה בתהליך האימון:
– יצירת הבהרת ציפיות
– מסגרת זמן
– מסגרת תשלום
– מסגרת עירנות-מודעות
– מסגרת מסוֹבב–מסוּבב
– מסגרת תפיסה כהשלכה
– מסגרת הצלחה ערכית מול הצלחה פיזית
– מסגרת הסכמה
– מסגרת כאילו
– מסגרת משוב
– מסגרת שחזור
– מסגרת אקולוגיה
– מסגרת תש”ר

המודל האימוני היחודי לנו: מטריצת היזון:
הבניית מטריצה שתאפשר למתאמן ולמאמן ליצור, להתקדם לבחון ולתקן את הדרך והמטרה על פי 4 מרכיבים:
– הווית עוצמה
– מטרה מעצימ”ה
– תכנית פעולה – מפת הדרכים
– תהליכי בל”א – בקרה להצלחה אישית
המודל האימוני המבוסס על מטריצת היזון

מבנה תהליך האימון
המפגש הראשון – הכרה, אבחון ובחירת מסלול עבודה
המפגש השני – ציפיות והסכמי פעולה
מפגשי האימון הרגילים – בניית המטריצה ותהליכי אימון ה NLP עצמם
מפגש סיכום ופרידה
הבדלה בין אימון NLP ממוקד לאימון NLP לחיים (Life Coach)

מיומנויות האימון
11 מיומנויות אימון אשר חלקן נלמדות בקורסי האומן (Practitioner) ויחוזקו בקורס וחלקן ילמדו וירכשו במהלך הקורס עצמו.

חשיבה תוצאתית
צורת חשיבה מכוונת תוצאות ויצירת מציאות

גלגל החיים
הכרות עם התחומים השונים שבהם ניתן ליצור פריצת דרך ואימון לחיים מצד אחד, והתמקדות בתחום ספציפי אחד או יותר – מספר דרכי עבודה עם הכלי.
אבחון התנגשויות ערכיות בין תחומיות.
יישור ערכים בין התחומים השונים.

עבודת ערכים מתקדמת
ערכים הינם מצד אחד המוטיבטורים שלנו לעשיה ומצד שני ה”משקפיים” שדרכם אנו שופטים את העשייה שלנו.
– מיפוי ערכים
– מדרוג ערכים
– אבחון התנגשות ערכים
– אבחון כיווני מוטיבציה
– שחרור התנגשויות ערכים
– שינוי מדרוג ערכים
– הוספת ערכים לסולם הערכים האישי

חבלה עצמית
– זיהוי ואבחון תהליכי חבלה עצמית
– מיפוי חסמי הצלחה ואמונות מגבילות
– שחרור חסמי הצלחה
– שינוי תהליכי חבלה עצמית להעצמה עצמית.

ארגז הכלים של מאמן ה NLP
– מודל הרמות הנוירולוגיות של דילטס.
– מיומנויות תשאול מבוססות המודל של דילטס.
– תהליכי מתא”ר
– תהליך “שינוי היסטוריה אישית”
– תהליך “נפילה דרך”
– תהליך משמיד ההחלטות.
– תהליך יישור רמות נוירולוגיות
– תהליכי תלת-תיאור חיבור למשאב
– ועוד…

תכני סמסטר א’

5 עקרונות ההצלחה של ה NLP *
עקרונות שנדגמו מאנשים מצליחים במיוחד, בקורס ה NLP נלמד אותם, נבחן את האפקטיביות שלהם, ננסה אותם על עצמנו ונטמיע אותם כחלק מהחיים שלנו ומעבודתנו עם אחרים.

21 הנחות היסוד של ה NLP *
נכיר את הנחות היסוד של ה NLP אשר יאפשרו לכם לפתוח אפשרויות התנהגות חדשות, פיתוח אינטליגנציה רגשית גבוהה ודרכי חשיבה חדשות.

מודל התקשורת האנושית *
תלמדו ותבינו כיצד עובדת התפיסה, כיצד אנו יוצרים לעצמנו את המציאות, כיצד המחשבות שלנו משפיעות על הרגשות, ההתנהגויות והפסיכולוגיה מאחורי המשפט: “מחשבה יוצרת מציאות”

מבוא ללמידה מואצת *
הכרה של תהליך הלמידה של המוח, אשר מאפשר לנו ליצור למידה והטמעה מהירות יותר.
הכרות עם המלכודות השונות אשר מעכבות למידה והפנמה. זיהוי הזדמנויות למידה מהירות. שאילת שאלות המקדמות למידה.

תובנת הצמיחה וההתפתחות *
זיהוי מלכודת הצדקנות, איך אנו תוקעים ומונעים מעצמנו להתפתח, ומה ניתן לעשות בנדון.
הבנה של עוצמת ה NLP בשינוי תפיסה, עבודה ברמת תת-המודע, והטמעה של מיומנויות.

אבחון מטרת לקוח *
נלמד לזהות את ההבדל בין מטרות לבין תוצאות NLPיסטיות. וכיצד להשיגן.
למה אנשים הורסים לעצמם עוד לפני שיצאו לדרך.

ניהול מצבי רוח
מי שולט במצבי הרוח שלך? את/ה או הנסיבות? נלמד לנהל את מצבי הרוח שלנו,
להרחיב את המנעד הרגשי ולפתח גמישות רגשית והתנהגותית.
נפתח אינטליגנציה רגשית ויכולת להגיב בצורה אפקטיבית יותר למטרות שלנו.

תשאול קוביות
תכניקת התשאול האולטימטיבית לזיהוי נקודת רצון ומעצור.

הגדרת תוצאה מעצימ”ה *
הדרך להגדיר את מה שרוצים בצורה שתעצים אותנו ואחרים להשיג את זה
6 עקרונות ה NLP לתוצאה מעצימ”ה.

מודל תהליך השינוי ב NLP *
כלי לזיהוי המצב המצוי, כלי לזיהוי המצב הרצוי – ומה אפשר לעשות כדי להגיע מאחד לשני דרך הכלים והטכניקות של ה NLP.

מיומנויות תשאול תוצאה בנויה כהלכה
6 כלים נוספים להגדרת התוצאה הרצויה בהקשרים שונים ופיתוח מיומנויות הקשבה, תשאול ומיקוד על תוצאה אפקטיבית

מבוא לשינוי ומבנה הנחיית ה NLP הפרטנית
הבנת תהליך השינוי, עומקו, האפשרויות העומדות בפנינו ואופן הפעולה בעבודת הנחיית NLP פרטנית.

שיפור כושר ההבחנה וחדות החושים *
העלאת סף התפיסה האישית, יכולת זיהוי מיקרו-הבעות, יכולת זיהוי מה עובר על האדם השני משינויי שפת גוף מזעריים, העשרת המפה הפנימית שלנו – ומתוך כך העשרת החוויות האישיות

אמנות הראפור (כימיה בין אישית)*
נלמד לייצר כימיה אנושית עם כל אדם שנבחר, וכיצד נוכל לשבור ראפור בצורה מכובדת בסיטואציות רלוונטיות. כיצד להצטרף ולהוביל.

מודל CAPS *
זיהוי סגנונות תקשורת של האדם העומד מולי על פי מודל CAPS לאבחון סוגי תקשורת שונים, פיתוח המיומנות והגמישות לשוחח עם כל אחד בסגנון שלו.

מודל B-S-P * ואוריינטציה תקשורתית
זיהוי דרכי ההתבטאות והחשיבה של האדם מולך להעמקת הראפור. יכולת השלמת החוויה המלאה בתשאול ובבניית תוצאה מעצימ”ה.

מיומנויות תלת תיאור *
היכולת להיכנס לראשו של האדם שמולך. לבחון סיטואציה משלושה כיוונים שונים לפחות. הבנה מעמיקה של ההתנהגות שלנו ובחינת האפקטיביות שלה בסיטואציות שונות. ופיתוח אינטליגנציה רגשית.

מחולל התנהגויות חדשות *
כלי חזק ליצירה של התנהגויות חדשות ושינוי הרגלים התנהגותיים תוך עבודה של פחות משעה.

המשולש הקסום – פיתוח כריזמה וקסם אישי *
הבנת שלושת המרכיבים העיקריים בכריזמה וקסם אישי,
כלים נלמדים:
– חיזוק הביטחון העצמי.
– העלאת הערך העצמי.
– חיזוק הזהות העצמית.
– חיזוק האהבה העצמית.
– פיתוח גמישות התנהגותית רחבה.

תהליך מסע בין יועצים
אחד התהליכים המעמיקים ביותר לקבלת תובנות חדשות על אירועים, סיטואציות ודילמות. עוזר להעמיק את ההבנה שלנו. לקבל החלטות ממקום נקי וצלול יותר.

היררכיית הרעיונות
הבנה של מבנה השפה, תהליכי גישור בין אנשים, הבנה של האופן בו אנשים מכניסים את עצמם לפרדוקסים וכיצד לצאת מהם.

מיומנויות צברור
פיתוח היכולת לעלות ברמת ההכללה בשיחה, לרדת ברמת הפירוט, חשיבה לטרלית (לרוחב). יכולות גישור והשפעה. ויצירתיות מחשבתית.

מיומנויות תשאול מבוסס תחביר – מטא-מודל
פיתוח היכולת לזהות 21 מבנים לשוניים בשפה של האדם שמולכם: 21 תבניות תשאול מיוחדות לאיתור המידע שהלך לאיבוד. זיהוי אמונות מגבילות מתוך המבנה התחבירי של המשפט. 3 שאלות ליצירת שינוי באמונות המגבילות. מיומנויות תשאול כדי להגיע לעומק החוויה/ הבעיה. אופני תשאול בכדי לפתוח למונחה עוד אפשרויות פעולה / חשיבה.

3 מנגנוני הדיגום
הכרת 3 מנגנוני הדיגום שדרכם אנו יוצרים את התפיסה שלנו. כיצד הם פועלים. כיצד הם עוזרים לנו בחיים וכיצד הם הורסים לנו בחיים.

שפת ההשפעה – שיחה עוקפת הכרה – מילטון מודל
34 תבניות שפה שונות אשר נלמד לשזור בשפה היומיומית שלנו על מנת לקדם השפעה, שכנוע ושינוי ברמות שונות. עבודת שינוי עוקפת הכרה.

מערכות ייצוג פנימי
הכרת מערכות הייצוג VAKog * מהי מערכת הייצוג המובילה שלי. *זיהוי מהי מערכת הייצוג המועדפת עלי. * זיהוי ומיפוי מערכות הייצוג המועדפות והמובילות של האדם מולי. * ניהול שיחה דרך מערכת הייצוג המועדפת ליצירת הבנה בצד השני. * רמזי המבט, רמזי השפה ורמזי הגוף לזיהויי מערכות הייצוג.

תת-אופנויות – Sub Modalities
שפת הקידוד של המיינד. זיהוי, מיפוי, איבחון ושימוש בתת האופנויות
כלים נלמדים:
– ניתוח השוואתי (Comparative Analysis)
– מיפוי מפה-לפה (Mapping Across)
– תבניות סוויש (Swish Patterns)
– שינוי אמונות מגבילות
– עבודת סיפים.

עיגונים – Anchors
אמנות השימוש בהתניות קלאסיות: זיהוי, יצירה, שימוש והכחדה של התניות
כלים נלמדים:
– הכחדת עוגנים.
– ערימת עוגנים אופקית.
– ערימת עוגנים אנכית.
– שרשור עוגנים.
– עוגני סליידר.
– מעגל המצויינות.

מטאפורות ככלי ליצירת שינוי
כיצד בונים סיפור מטאפורי שמעביר מסר עוקף הכרה ישירות אל תת-המודע על מנת ליצור שינוי. פיתוח היכולת היצירתית לבנות סיפורים מטפוריים תוך כדי תנועה. שני כלים להבניה של מטאפורות עומק ומטאפורות שטח.

דמיון מודרך אריקסוניאני
בשילוב תבניות השיחה – מילטון מודל, הבניית מטאפורות עומק וכניסה למצב גלי אלפא ליצירת תהליכי דמיון מודרך אפקטיבים במיוחד.

מסגור ורמיסגור
הכרת מסגרות החשיבה שאנשים משתמשים בהן, הבניה של מסגרות למסרים שאנו רוצים להעביר.
כלים נלמדים:
– רמיסגור הקשר
– רמיסגור תוכן
– תהליך רמיסגור בשישה צעדים
– שיחה עם תת-המודע.

אסטרטגיות חשיבה
זיהוי ומיפוי אסטרטגיות החשיבה מודל TOTE אסטרטגיות למידה, אסטרטגיות קבלת החלטות, אסטרטגיות מוטיבציה. זיהוי, מיפוי ושיבוש

ותהליכי שינוי נוספים:
– ריפוי מהיר מפוביה
– שחרור מטראומה
– שחרור מתלות
– התמודדות אפקטיבית עם ביקורת
– ראפור עם החזון
– שינוי אמונות מגבילות
– ועוד…