מיני קורס NLP – שיעור שמיני: איך להעשיר את החיים דרך חידוד חושים

אחרי שהגדרנו בברור מה אנו רוצים (מטרה מעצימ"ה) והתחלנו לפעול, כדאי שהחושים שלנו יהיו מחודדים ושנהיה ערים לאופן ההתקדמות שלנו. כך נוודא שאנחנו לא פועלים בלי להתקדם (פול גז בניוטרל) או שלא בכיוון הנכון. לצורך כך פיתחתי מודל קטן שמאפשר לנו לזהות היכן אנו  נמצאים מבחינת התנועה למטרה – ובהתאם לדעת מה לעשות.

מודל ערנות – מודעות

לצורך המודל, אני מבדיל בין ערנות לבין מודעות. ערנות הינה היכולת להבחין. מודעות היא היכולת לעשות משהו בנידון.

כשאני מדבר על נושאים מסוימים, בסדנאות שאני מעביר, אני נתקל לא פעם באנשים שאומרים לי: "אני מודע לבעיה שיש לי", כשאני שואל אותם: "וכמה זמן אתה מודע?" מיד עולה להם חיוך מבויש על הפנים: "חמש, שש שנים בערך… אבל אני עובד על עצמי". – "וכמה זמן אתה עובד על עצמך בנושא הזה?"  אני שואל,
וכאן תמיד יש חיוך מבויש בלי תשובה – שאליו אני בדרך כלל מגיב: "תפסיק לעבוד על עצמך, תתחיל לעבוד עם עצמך… כי אתה, ידידי, לא באמת מודע אלא אתה רק ער לבעיה"

ההבדל בין ערנות לבין מודעות (אמיתית) לתפיסתי היא ביכולת שלנו גם לעשות משהו בנידון וגם להתקדם לעבר מטרה מוגדרת נכון (הפתרון של אותה הבעיה) כך שנדע שאנו מתקדמים ויוצרים שינויים. מבחינת ה NLP זהו איננו תהליך של 7 שנים על ספת הפסיכולוג.

BDH_table4האדם המודע – הוא היחידי אשר ער למצב, ער להתקדמות שלו ופועל בכיוון שמקדם אותו, הוא בוחן את ההתקדמות שלו, מתקן ופועל.  לכל אחד מאיתנו יש מקומות שבהם אנו מודעים – תחומים מסויימים בחיים שלנו שבהם אנו ערים לעשיה שלנו, ערים להתקדמות שלנו, פועלים, עושים ומתקדמים.

האדם התקוע – זהו האדם אשר ער לבעיות שלו, ער למצב, יודע מה שצריך לעשות, יודע שהוא תקוע, על פי רוב גם יודעת מה עליו לעשות כדי לצאת מהתקיעות ו"משום מה" הוא לא ממש עושה – האדם הזה חווה תסכול רב עד כדי כאב, תוכלו למצוא אותם תקועים בעבודה שהם לא רוצים, מצד אחד רוצים לעזוב, מרגישים נורא בעבודה, אין להם מוטיבציה בגרוש מצד שני הם מתים מפחד שכן המשכורת טובה, תנאי הפרישה טובים, הם אולי בגיל מתקדם (ומי יקבל אותם בגיל הזה לעבודה?). אז זוהי דוגמה אחת מני רבות היכן אפשר למצוא אנשים תקועים. ישנם כאלו שתקועים בתוך זוגיות שמזמן אבד עליה הכלח, אבל מצד אחד מפחדים לעזוב (להשאר לבד? מי ירצה אותי?) מצד שני כבר לא נהנים לראות אחד את הפרצוף של השני… ויש עוד אלפי דוגמאות שונות, כל אחד מאיתנו יש לו נושא  כזה או אחר בחייו שבו אנו מרגישים את התקיעות הזו – וזה לא פעם מתסכל עד למאוד.

כדי לעבור מתקיעות למודעות על האדם להתחיל לעשות, למרות ואף על פי כל מה שעוצר אותו… במאמרים הבאים, נלמד תרגילים ותהליכים שונים ליצירת שינוי פנימי אשר יאפשר לנו לפרוץ את הגבולות ולהתחיל לעשות.

האדם השקוע – זהו האדם אשר שקוע בעשיה שלו, עושה פול גז בניוטרל, עושה המון – לא מתקדם ולא ער לכך שלא מתקדם – בדרך כלל הוא ירגיש שהוא מתעצל בעודו מפספס את העובדה שהיומן שלו עמוס לעייפה והוא עושה המון – לא פעם בצורה לא ממוקדת, יורה לכל הכיוונים, לא בוחן ולא מבצע בקרה באם הוא מתקדם בכיוון הנכון או לא. עבדתי פעם עם אשה בת 30 אשר הגיעה אלי עם הטענה שהיא עצלנית והיא לא עושה מספיק – היא רצתה למצוא דרך לעשות מספר דברים שהיא כל הזמן דוחה. כשבדקנו את היומן שלה גילינו כמה עובדות מעניינות שכאילו נשמטו מעיניה – היא הייתה מנהלת במשרה מלאה, אמא לשני ילדים, מנהלת את משק הבית, מטפלת באביה החולה ועושה תואר שני. היומן שלה היה מפוצץ והיא הייתה בטוחה שהיא עצלנית כי היא כל הזמן דוחה כמה דברים שהיא רוצה לעשות. האמת היא שהיא עשתה המון, רק באופן לא מכוון. דוגמה נוספת היא אותם עצמאים בעלי עסק קטן שהולכים למפגשי נטוורקינג ונפגשים שוב ושוב עם עוד ועוד אנשים ועדיין לא מצליחים לסגור את החודש – יש להם מאות "חברים" ברשימת הנטוורקינג שלהם, אבל כמות ההפניות שהם מקבלים שואפת לאפס.

כדי לעבור משקיעות למודעות על האדם לפתח את הערנות שלו, את היכולת להבחין באם העשייה שלו מקדמת אותו או לא, האם היא מביאה אותו לתוצאות שהוא רוצה, לפתח יכולת בקרה וסינון, הפרדה בין המוץ לתבן. לפתח חדות חושים – שבה אנו נתעסק במאמר הזה.

צל של אדם – זהו אדם שהיה יותר מדי זמן תקוע או שקוע והרים ידיים. הוא חי-מת, זומבי. אפשר למצוא אותו אי שם תקוע באיזה משרד שכוח אל במסדרונות הארוכים של הבירוקרטיה. שחוק עד העצם, כבר לא מאמין שבכלל הוא יכול או שקיימת האפשרות עבורו לעשות משהו אחר.  אנשים מגיעים למצב הזה, אחרי שנים של שחיקה – זהו מעיין נקודת מפלט מהכאב והתסכול, זהו עולם של הכחשה, חוסר חשק לדעת וחוסר חשק לעשות.

הדרך היחידה להעיר אדם כזה, זה להשתמש בשוק חשמלי…  לא פעם פיטורים עושים לצל של אדם את השירות של השוק החשמלי, ומאלצים אותו להתחיל לנוע. מאידך יש כאלו אשר יושבים בבית כבר שנים, מאשימים את כל העולם במצב שלהם, אין הרבה מה לעשות איתם – סיכוי סביר שאנשים אלו לא יגיעו להנחיה או טיפול. כי אם הם היו עושים זאת, הם בעצם מודים שיש להם בעיה ובכך הופכים להיות האדם התקוע. ואז הרבה יותר קל לעבוד עימם.

ואתם? איפה אתם נמצאים בתחומים השונים של חייכם? מספיק שתזהו את המיקום שבו אתם נמצאים כדי לפתוח לכם את ההזדמנות להפוך להיות 'האדם המודע' – ואז, תתפסו אותה בשתי הידיים – אל תוותרו, לכו עד הסוף עבור עצמכם!  זה ישנה לכם את החיים.

חדות חושים

היות וחמשת עקרונות ההצלחה של ה NLP הנם עקרונות אוניברסליים, הם עובדים גם ברמת המאקרו (כאשר יש לנו מטרה ארוכת טווח כגון: אני רוצה לבנות עסק שמגלגל X ש"ח נטו בשנה), או מטרות מיקרו – אני רוצה שהבחורה תחייך אלי או אני רוצה לקבל העלאה במשכורת כלומר בתהליכי תקשורת בין אישיים. חדות החושים שלנו תעזור לנו לפתח מצד אחד את הערנות, מצד שני לתת לנו חיים עשירים, גמישות מחשבתית והתנהגותית.

יתרה מכך, מכיוון שאנו יכולים ללמוד רק ממה שאנו יכולים להבחין בו. כשאנו יכולים להבחין בדבר מה, אנו יכולים לבחון את ההתקדמות שלנו. אנו חווים (תופסים) את העולם בעיקר דרך חמשת החושים וכך אנו בונים לעצמנו את המפה של המציאות. (כפי שהסברנו במאמר הקודם, במודל התקשורת של ה NLP)
מה שאנו לא תופסים בחושים, לא קיים שם עבורנו. אי לכך סף הרגישות של החושים הוא זה הקובע עד כמה עשירות או עניות יהיו מפות המציאות שנייצר בתוך הראש. באם החושים הללו כהים, המפות שנעשה יהיו עניות בפרטים. ככל שהחושים הללו יהיו חדים יותר, כך הם יקלטו פרטים רבים יותר, כך המפות שנעשה יהיו עשירות יותר, כך החוויות שלנו יהיו עשירות יותר, וכך גם יהיו לנו יותר אפשרויות פרשנות ותגובה…

מפות עשירות  = חוויות עשירות = חיים עשירים.
מפות עניות = חוויות עניות = חיים עניים.

מכיוון שהתפיסה שלנו עובדת רק על מציאת הבדלים – ככל שהחושים שלנו יהיו חדים יותר, כך נמצא יותר הבדלים, כך נוכל לגלות יותר פרטים ולהעשיר את המפה שלנו של המציאות.

אמר גרגורי בייטסון, אחד האנטרופולוגים שבנדלר וגרינדר (מייסדי השיטה) למדו ממנו רבות: "התפיסה עובדת רק על הבדלים, קליטת מידע היא בהכרח קליטה של ההבדל בין דברים, כך שכל תפיסה של הבדלים מוגבלת ע"י סף קליטה. הבדלים שהם קטנים, עדינים או שמוצגים לאט מדי אינם נתפסים".

מספרים על המיליונר היווני אונסיס שהיה נכנס לפגישות משא ומתן עם משקפי שמש כהים, הסיבה לכך הייתה כדי שלא יראו את העיניים שלו. ולא מפני שהעיניים הן "הראי לנשמה" אלא מסיבה אחרת לגמרי – מסתבר שכאשר משהו מוצא חן בעיננו האישונים שלנו מתרחבים. רוצים לדעת באם אתם מוצאים חן בעיני בחור או בחורה? רוצים לדעת שההצעה שנתתם קוסמת לאדם שמולכם? תציצו באישונים שלו / שלה. אם תראו שם התרחבות, סיכוי גבוה שכן…

החוכמה הגדולה היא לפתח את החושים שלנו, לחדד אותם מספיק כדי שנוכל לבחון את השינויים הקלים ביותר.

זה מה שמאפשר לשחקי פוקר לזהות באם יש לאדם ממולם קלפים טובים, לחוקרים המשטרתיים לזהות האם משקרים אותם או האם אומרים להם אמת, לחוקרי המכס לזהות מי מבריח לארץ מוצרי חשמל מתאילנד, למנחי NLP מקצועיים מה עובר על המונחה שלהם ועוד…  ככל שהחושים שלכם יהיו חדים יותר כך החיים שלכם יהיו מלאים יותר.

זה ההבדל בין אדם שיוצא לגינה ואומר: "נו שוין, עוד גינה" לבין האדם שיוצא לגינה ומריח את הריח של הפרחים, רואה את הגוונים השונים שבדשא, חש את הרוח הנעימה מכה עדינות על פניו, שומע את ציוץ הציפורים, נהנה מהצל של העצים וכו'…

בהכשרות ה NLP אנו מלמדים לחדד את החושים בתרגילים שונים במיוחד בתחום התקשורת הבין אישית. למצב בו אנו ממוקדים בכל מה שקורה מחוץ לנו ומסביבנו, ב NLP אנו קוראים: UpTime  מכוונות חוץ. זהו מצב שבו יש שקט בתוך הראש ואנו מכוונים עם כל החושים שלנו לקליטה של הסביבה. בד"כ אלו הם המצבים שבהם נמצאים אנשים בסיטואציות שדורשות ריכוז רב, מיקוד, שקט ודריכות. הספורטאים קוראים לזה להיות ב Zone, אצל המודטים זה נקרא להיות בכאן ועכשיו. במצב זה אין התבוננות פנימי, הלא-מודע שלנו נמצא בשליטה ואנו לחלוטין מתמסרים לקליטה של המידע מהסביבה…

אתם יכולים לתרגל את חדות החושים שלכם כאשר אתם משוחחים עם אנשים אחרים:

 • הבחנו לאיזה כיוון העיניים שלהם זזות כשהם מדברים
 • מהו גוון העור שלהם והאם הוא משתנה
 • מהו קצב הנשימה שלהם
 • האם הם נושמים מהאף או מהפה
 • מה עובי השפה התחתונה – אשר נוטה להתעבות כאשר האדם רגוע יותר…
 • האם אתם יכולים לראות את הדופק של האדם? לפעמים אפשר לראות את העורק בצוואר, לפעמים וריד ברקה ולפעמים תנועות קלות של השיער עם כל פעימה

החכמה הגדולה, אחרי שאתם מתחילים להבחין בכל השינויים הקטנים הללו, היא להתחיל להתכייל לאנשים.
להתכייל הינו המונח ה NLPיסטי ל- לשים לב לתבניות שינוי הקשורות להתנהגויות מסוימות.
היות ולכל אדם יש את מפת העולם שלו, וכל אדם בנוי מעט אחרת מאחרים, אז לכל אחד יש את המימיקות והשינויים הקלים בשפת הגוף, בנשימה ובפנים שמתקשרים להלכי רוח ספציפיים ומחשבות ספציפיות…

ברגע שאתם מסוגלים לזהות את השינויים הללו – ולשים לב לאיזה הלך רוח או מחשבה מתאימים אילו סימנים על אדם ספציפי – אפשר לומר שהתכיילתם עליו.

אם לדוגמה אתם שואלים אותו שתיים שלוש שאלות של כן/לא שאתם יודעים שהתשובה עליהן היא כן, ואתם מתכיילים לכל הסימנים הלא מודעים של האדם כשהוא עונה לכם, אתם יכולים להיות מכויילים לתשובה "כן".
וכך בכל פעם שהוא יחשוב על התשובה "כן" תוכלו לדעת שזה מה שהוא חושב.

תתרגלו את זה בזוגות:
א' מתכייל ב' מאמן.
א' שואל את ב' שאלות שהתשובה עליהן היא "כן" וב' עונה בתוך הראש. – א' מתכייל לסימני שפת הגוף.
א' שואל את ב' שאלות שהתשובה עליהן היא "לא" וב' עונה בתוך הראש. – א' מתכייל ל-'לא'.
עכשיו מתחילים לשחק – א' שואל שאלת כן/לא שהוא לא יודע את התשובה עליה, ב' עונה בתוך הראש
ועל א' לנחש באם התשובה הייתה כן או לא… וכך הלאה לתרגל עוד ועוד ועוד..

לוקח זמן לחדד את החושים לרמות הגבוהות של שחקי פוקר וחוקרי מוסד, יחד עם זאת, לא צריך להגיע לרמות הגבוהות הללו כדי להעשיר את המפות שלנו ודרך זה את החיים שלנו. ככל שנעשיר את המפות שלנו, יהיו לנו יותר אפשרויות – יותר אפשרויות משמע יותר יכולת לבחור ומתוך כך לצאת מהתקיעות או השקיעות ולהיות אדם מודע באמת. וזכרו, ככל שתתרגלו יותר – כך תשתפרו יותר – כך תעצימו ותעשירו יותר את חייכם.

בימים הקרובים ישלח אליכם במייל השיעור התשיעי של המיני קורס NLP ובו נדבר על מה שלעלינו להאמין כדי להצליח בגדול. יש למה לצפות.

רוצה לקבל את כל שיעורי המיני קורס NLP לתיבת המייל שלך?
אנחנו שולחים את 12 שיעורי הקורס, אחד מדי כמה ימים, רק למי שממלא את הפרטים שלו בטופס שבצד או בעמוד "צור קשר".

בינתיים, אם תחום ה-NLP מעניין אתכם ותרצו להיות מסוגלים להשתמש בתהליכים הללו בצורה מעמיקה יותר, בקורס NLP הקרוב תוכלו ללמוד, להעמיק וליישם את כל הדברים הללו על חייכם.
לפרטים נוספים על קורס NLP הקרוב לחצו כאן.

קדימה הצלוח'ס,
צוות NLP לשם שינוי

נ.ב.
אנשים שחשוב להם להצליח בשכלול חדות החושים שלהם יודעים שמילים חייבות להיות מלוות גם בעשייה תואמת ולכן הם מסמנים לייק, משתפים את הפוסט עם חברים וגם רושמים כאן תגובה או שאלה. אשמח לקרוא על מה קרה לכם בעקבות התרגילים, איזה שינויים עשיתם ואיך זה עבד עבורכם.

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

2 תגובות על מיני קורס NLP – שיעור שמיני: איך להעשיר את החיים דרך חידוד חושים

 1. מאת גאולה בוסידן‏:

  מיקי, המאמרים שלך, מצויינים……משתמשת המון גם בעבודה, גם ביום יום בכל מה שלמדתי גם בקורסי אומן וגם בהשלמה למאמן.אלמד בס"ד את לימודי הרב אומן בספטמבר.

  הכלים והמיומנויות שרכשתי בלימודי במכללת nlp עזרו לי לשנות הרגלים, להעצים את עצמי ואת אחרים.

  הבוקר קבלתי מייל מקסים ממתאמנת שהתלבטה בנושאים הקשורים לעבודתה, היא עברה באימון איתי, תהליך מדהים, קיבלה החלטה (ניתן היה לראות את הברק בעיניים שלה, ואת שפת הגוף כאשר שאלי אותה על התוצאה המעצימה שלה.)היא יישמה את ההחלטה , להמשיך ללמוד וגם להמשיך לנהל בי"ס במקביל. היא "נשמעה מאושרת" במייל שלה. "התקבלתי ללימודים", היא כתבה לי במייל. עניתי לה שאני גאה בה ואיחלתי לה הצלחה.
  התרגשתי ושמחתי,זוהי תחושת העצמה וסיפוק עבורי.
  תודה, מיקי…..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *