מיני קורס NLP – שיעור תשיעי: במה להאמין כדי להצליח בגדול? (חלק א')

NLP היא בעיקר גישה המבוססת על ערכים ואמונות. הנחות היסוד של ה- NLP מהוות את רוח הגישה. כאשר נפעל על פיהן, נוכל לקצור הצלחות לרוב. הנחות אלו אינן אמת מוחלטת אלא רעיונות שאם נאמין בהם, הם יאפשרו לנו לפעול בדרכים מעצימות ויעילות יותר. בהתחלה גובשו שש ההנחות אך לאורך השנים הן הורחבו עד כדי 21 הנחות יסוד. ההנחות מבוססות על עבודתם של וירג'ינה סאטיר (תראפייה משפחתית), פריץ פרלס (גשטלט) מילטון אריקסון (היפנו-תראפיה) שבנדלר וגרינדר (מייסדי ה-NLP) דגמו. במאמר של היום תוצגנה ארבע מהן. מכיוון שמקור גישת NLP הוא באנגלית, אני מביא את המקור לצד התרגום.

1. אין כישלון יש רק משוב, שהוא רק מידע

 There is no failure, only feedback and feedback is only information.

אם תוצאות העשייה אינן מה שציפינו זהו בסך הכל משוב עבורנו שצריך לפעול אחרת בדרך חדשה. הגדרת הכישלון היא רק בראשנו – וכל התגובות שבאות בעקבות הגדרת כישלון: פחד, דיכאון, כעס עצמי, הלקאה עצמית ואשמה אינן מקדמות אלא מגבילות. לכן, רצוי להסתכל על התוצאה בדיוק כפי שהיא – תוצאה ותו לא.

מספרים על תומס אלבה אדיסון ששרף כ- 1000 חומרים לפני שמצא את הדרך לבנות את נורת הלהט. מה היה קורה אילו אחרי 100 ניסיונות כושלים הוא היה עוצר כי "הוא נכשל"? לעומת זאת, כל ניסיון כזה היה בשבילו שיעור, וכך בעצם הוא גילה 1000 דרכים איך לא לבנות נורת להט – עד שגילה את הדרך האחת איך להצליח בכך.
ועכשיו חישבו רגע, איפה בחייכם, אם הייתם מטמיעים את הנחת היסוד הזו, היא הייתה עוזרת לכם להתקדם?
* חשוב לשים לב שאם תשובתכם הינה כללית, בסגנון של "בכל מקום…"  הלא מודע שלכם לא יבצע למידה. לעומת זאת, תבחרו באירוע מסוים ותשחזרו כיצד בדיוק נהגתם (התנהגות לא מקדמת שהייתם רוצים לשנותה), תלמדו את הלא מודע שלכם כיצד להתנהג אחת בעתיד במצבים דומים.

2. המפה היא לא השטח. היא רק מפה – ייצוג סימבולי של השטח

 The map is not the territory. It’s just a map – a representation of the territory.

אחד הדברים שניתן ללמוד מהנחת יסוד זו, הוא שלמרות שאנו לא יכולים לשנות את המציאות – אנו בהחלט יכולים לשנות את האופן שבו אנו מגיבים למציאות. וזו חוכמה גדולה:  אמנם לא נוכל לשנות את ההיסטוריה שלנו, אבל נוכל לשנות את האופן שבו אנחנו מגיבים על מה שקרה לנו.
ובדיוק כפי שהתפריט אינו הארוחה, כך עלינו להבין שהמפה היא לא השטח. מה שאנו קולטים מהעולם הוא לא מה שבאמת שם, אלא מה שאנו חושבים שקורה שם! אם נשנה את מה שאנו חושבים שקורה שם, סיכוי גבוה שיקרה משהו אחר.  ועל זה אומרים: "המחשבות שלנו יוצרות את המציאות שלנו". ועכשיו חישבו רגע, איפה בחייכם, אם הייתם מטמיעים את הנחת היסוד הזו, היא הייתה עוזרת לכם להתקדם?

3. אנו מגיבים בהתאם למפה שלנו ולא למציאות עצמה

People react according to their maps.

לכל אחד יש את האמת הפנימית שלו. המפה הנוצרת מתוך עולמו הפנימי מכילה את כל מה שהוא עבר בחיים, האופן שבו הגיב לאירועים. מכוון שכל אחד באמת מגיב אחרת בסיטואציות דומות ניתן:
א. ללמוד דרכים חדשות להתנהג או להתבונן.
ב. לקבל כל אדם בדרכו.
מנחים ב- NLP לומדים לחפש מהו הדפוס החשיבתי שעל פיו האדם מפרש את העולם, ואז לעשות שינוי במפה עצמה דרך הכלים של ה- NLP  שנלמד במאמרים הבאים.
בינתיים, קחו לעצמכם רגע, חשבו על מצב שבו הגבתם למציאות בדרך לא רצויה. חשבו לעצמכם מה הייתה הפרשנות שלכם אשר הביאה אתכם להגיב כך? איזו תגובה אחרת אפקטיבית יותר הייתם רוצים לבחור למצב דומה בעתיד? איזו מחשבה עליכם לחזק על מנת לתת פרשנות חדשה ותגובה רצויה?
אם תעשו את התהליך הזה, אתם תתחילו לשנות את אופן החשיבה שלכם, ועד מהרה תגלו שאתם מגיבים בדרך אחרת וחדשה.

4. משמעות התקשורת נמדדת בתגובה החוזרת

The meaning of your communication is in the response you get.

הנחת היסוד הזו מאפשרת לנו להיות גמישים בתקשורת שלנו, תוך כדי שאנו מביאים בחשבון את חמשת עקרונות ההצלחה של ה- NLP :
1. דעו – איזו תגובה אתם רוצים לקבל.
2. עשו – דברו, חייכו, תקשרו.
3. הבחינו – שימו לב אם אתם מקבלים את התגובה שאתם רוצים.
4. התגמשו – שנו את התקשורת שלכם.
5. פעלו מתוך גישה ההצלחה – תמשיכו לחפש את האופן שבו אתם אומרים את הדברים עד שתקבלו את התגובה הרצויה.
התקשורת שלנו מועברת בשלושה ערוצים: מילים, אינטונציה ושפת גוף. לכל ערוץ עוצמת השפעה שונה: מילים שבעה אחוזים, אינטונציה 38  אחוזים, שפת גוף 55 אחוזים. בכל פעם שאנו מעוניינים להעביר מסר במטרה לזכות בתגובה מסוימת, אם קיבלנו תגובה אחרת מזו שציפינו, עלינו להסיק שכנראה משהו בתקשורת שלנו (מילים, אינטונציה או שפת גוף) לא עבר אל הצד השני כמו שהתכוונו.

להנחה זו ערך מעשי.  כאשר אנו מתקשרים עלינו לדבר עם האדם ולא אל האדם – להיות מודעים כל זמן לתגובות שלו לדברינו ולהתאים את התקשורת שלנו. אין להניח שהצד השני כבר יבין את מה שיבין ואז אנו נוכל להטיח בו אשמה: "לא הבנת אותי". כך אנו מסירים את האחריות שלנו מהעברת המסר. אך מכיוון שהמטרה היא שלנו, עלינו לקחת עליה אחריות.

ההטמעה של הנחת היסוד הזו מאפשרת לנתב את ערוצי התקשורת כדי להשיג את התגובה הרצויה. לדוגמה, נניח שאני מעוניין לקבל חיוך מבת זוגתי. אני אומר משפט תוך שימוש במילים, באינטונציה ובשפת גוף מסוימים. והנה, במקום חיוך אני מקבל פרצוף חמוץ. הנחת היסוד שלי צריכה להיות שהאמצעים בהם נקטתי הביאו לפרצוף חמוץ ולא לחיוך ולכן כדאי לי למצוא דרך אחרת להעביר את אותו המסר, עד שאמצא את הדרך האפקטיבית לקבל חיוך מבת זוגתי.

על מנת שנוכל להיות אנשי שיחה ותקשורת אפקטיביים, חובה עלינו לפתח את היכולת לשמוע ולראות את עצמנו מהצד, כיצד אנו נשמעים וכיצד אנו נראים כאשר אנו מעבירים מסר לזולת.
בשביל זה קיימת המיומנות שאני קורא לה: אימון תיאטראלי. זו היכולת שלנו להסתכל על עצמנו מהצד כאילו אנחנו רואים את עצמנו בתיאטרון או על מסך של סרט.
ליכולת הזו יש הרבה שימושים אפקטיבים שנלמד בעתיד. נכון לעכשיו תתמקדו בתרגול הראשוני שמאפשר לנו לבחון כיצד בדיוק דיברנו וכיצד בדיוק נראית שפת הגוף שלנו מהצד כאשר העברנו את המסר.
שחזרו בראש מריבה שהייתה לכם, כשהמטרה שלכם לא הייתה לריב, אבל משום מה התגלגלתם לריב.
ועכשיו תזכרו בכל שלבי השיחה שגרמה לריב, אבל הפעם תתבוננו על עצמכם לאורך כל אותה שיחה מהצד (אימון תיאטרלי): כיצד נשמעתם? כיצד נראתם?

כעת תענו על ארבע השאלות הבאות:

  • מה היה אומר מישהו שהיה מסתכל עליי מהצד באותו האירוע?
  • מה היה מרגיש מישהו מהצד שהיה מסתכל ושומע אותי?
  • איזו תובנה עלתה לכם מהתרגיל? האם הבנתם למה האדם השני הגיב כמו שהוא הגיב?
  • איזו הצעה הייתם יכולים להשיא לעצמכם אילו הייתם האיש שהסתכל מהצד?
  • כיצד הייתם יכולים לדבר אחרת מבחינת האינטונציה ושפת הגוף כדי להיות יותר אפקטיביים בהעברת המסר באותו מצב?

בימים הקרובים ישלח אליכם במייל השיעור העשירי של המיני קורס NLP ובו נדבר על עוד הנחות יסוד חשובות שיעזרו לנו להצליח בגדול. יש למה לצפות.

רוצה לקבל את כל שיעורי המיני קורס NLP לתיבת המייל שלך?
אנחנו שולחים את 12 שיעורי הקורס, אחד מדי כמה ימים, רק למי שממלא את הפרטים שלו בטופס שבצד או בעמוד "צור קשר".

בינתיים, אם תחום ה-NLP מעניין אתכם ותרצו להיות מסוגלים להשתמש בתהליכים הללו בצורה מעמיקה יותר, בקורס NLP הקרוב תוכלו ללמוד, להעמיק וליישם את כל הדברים הללו על חייכם.
לפרטים נוספים על קורס NLP הקרוב לחצו כאן.

קדימה הצלוח'ס,
צוות NLP לשם שינוי

נ.ב.
אנשים שחשוב להם להטמיע מנחות יסוד מקדמות בהצלחה יודעים שמילים חייבות להיות מלוות גם בעשייה תואמת ולכן הם מסמנים לייק, משתפים את הפוסט עם חברים וגם רושמים כאן תגובה או שאלה. אשמח לקרוא על מה קרה לכם בעקבות התרגילים, איזה שינויים עשיתם ואיך זה עבד עבורכם.

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *