איך תהליך שחרור מהפרעת אכילה והעצמה אישית של אימא שינה את חיי ביתה

שחרור מהפרעת אכילה דרך NLP ותהליך הסוויש"אני צריכה עזרה עם הבת שלי. היא לא מסתדרת חברתית, נלחצת, מחקה התנהגויות של אחרים ומתבכיינת המון. יש לה את כל הסיבות להיות מועצמת אבל מסתגרת בתוך עצמה". כך כתבה לי נורית על מה שחווה בתה בת ה 4 וביקשה את עזרתי עם תהליך לחישות לילה להעצמת ילדים. תוך זמן קצר התחלנו תהליך אפיון מקיף, הכנה של לחישות לילה מותאמות לילדה, והתחלנו בתהליך הליווי. לא תארנו שנעסוק גם בתהליך שחרור מהפרעת אכילה.

נורית הייתה נרגשת מאד להיכנס לתהליך, ניכר היה בה שהיא מאד להוטה לעזור לבת שלה לחולל שינוי רגשי וחברתי ושהיא משתוקקת שבתה תפרח גם בסביבת הגן בו היא נמצאת. נורית, כמו אמהות רבות חיה בסימביוזה הדוקה עם בתה ושאפה שבתה תהיה ילדה מאושרת, פתוחה וחברותית. הילדה אופיינה כילדה רגישה מאד, סבלה מאד בגן בו הייתה, התנגדה ללכת לגן, לא התחברה לילדים האחרים והייתה בררנית מאד באוכל. כמה בררנית? עד כדי כך שנורית נאלצה להכין לה מזון מיוחד מדי יום והביאה לגן 2 ארוחות מוכנות. ויחד עם ההקפדה של נורית על התזונה של בתה נראה היה שהילדה מפתחת נטייה להשמנת יתר וזאת על אף ששני הוריה היו רזים.

כחלק מתהליך הליווי חשפה בפני נורית כי עם נישואיה לבעלה היא בחרה לעזוב קריירה משגשת בתחום ההייטק כיוון שרצתה להקדיש את עצמה למשפחה. היא החליטה להפוך להיות מאמנת כושר גם כי היא אוהבת את הנושא וגם כי היא האמינה שזה יאפשר לה גמישות רבה בניהול הזמן שלה ואפשרות להשקיע זמן בילדים שלה.

חלפו להם מספר שבועות של ליווי והנחייה וניכר היה שנורית מלאת מוטיבציה לעזור לבתה ועושה את כל מה שהנחתי אותה לעשות. בלחישות לילה להעצמת ילדים רואים במרבית המקרים התחלה של שינוי לכיוון הרצוי, והדבר בדרך כלל ניכר אצל הורים משקיענים ומחויבים כמו נורית. ואולם כאן הייתה הפתעה. עבר חודש של תהליך ולא חל כל שינוי בילדה. הילדה בעינה, מתקשה חברתית, רגישה, בוכה מאד, הבררנות באוכל נותרה בעינה.

עקרון מוביל בלחישות לילה הוא שעל מנת שילד יחווה העצמה גם האימא צריכה לחוות העצמה, כיוון שהנחת הבסיס היא שהילדים הם תמיד שיקוף של ההורים שלהם.

לאחר חודש ללא כל שינוי אצל הילדה היה לי ברור שיש לעשות תחקיר מעמיק יותר ולבדוק את המקום שבו נורית נמצאת בו.

שחרור מהפרעת אכילה דרך תהליך NLP וסוויש

לאחר תשאול מעמיק נורית חשפה בפני סוד שהיא נושאת עימה ומתביישת בו מאד. על אף שהיא מאמנת כושר ותזונה היא אינה עוסקת בתחום. הסיבה שהיא אינה עוסקת בתחום היא לא בגלל שהיא מקדישה עצמה לילדים, אלא שהיא מרגישה שהיא לא ראויה לכך. התברר שנורית סובלת מהפרעת אכילה והיא עסוקה במחשבות אובססיביות על אוכל. היא כל הזמן אכלה או נשנשה משהו וזה נעשה בהיחבא כיוון שהיא התביישה מאד במצבה ואפילו בעלה וילדיה לא היו מודעים לכך.

החשיפה של המצב הזה היווה נקודת מפנה עבור נורית והיא הצליחה לראשונה להגדיר לעצמה מה היא רוצה. בראש וראשונה היא רוצה חופש ושחרור! חופש ושחרור מהפרעת אכילה ומהתעסקות היתר באוכל. היא רוצה לאכול באופן מסודר כשמוחה ממוקד בכל דבר שהיא עושה בו ברגע (בניגוד למחשבות הטורדניות שלה על אוכל שליוו את כל היום שלה).

תוך כדי תשאול נורית הבינה שהשחרור מהפרעת אכילה יאפשר לה גם להגשים את המטרות המקצועיות שלה וגם ישחרר את ילדיה לפעול בדרך שנוחה להם בכל סביבה שבה הם פועלים.

אחד הכלים העצמתיים שמשתמשים בהם ב NLP על מנת לחולל שינוי מהיר בהתנהגויות שלנו הוא תהליך הסוויש. בתהליך הזה מאפיינים לפרטי פרטים את המצב המצוי תוך שימת דגש על מה האדם רואה, שומע, מרגיש, חש וחווה. ומתוך אפיון מדויק זה, הקרוי תת אופנויות, מזהים את הנקודה הקריטית שממנה מתחילה ההתנהגות הלא רצויה.

לאחר מיפוי המצב המצוי מאפיינים את תתי האופנויות של המצב הרצוי.

ואז מבצעים ברצף של מספר פעמים החלפה מהירה בין שתי תמונות אלו ועל ידי זאת מבצעים תכנות מחדש מהיר של המוח מה שמלמד אותו לפעול בדרך חדשה.

וזה בדיוק מה שעשינו נורית ואני. המצב המצוי היה שהיא עסוקה באוכל מדי יום והמצב מחמיר עם סיום ארוחת הערב כשהיא מפנה מהשולחן ואוכלת את כל שאריות המזון שנותרו בצלחות ההגשה ובצלחות של שאר בני המשפחה כשהיא לבדה במטבח.

המצב הרצוי מבחינתה היה לפנות את השולחן, לחוש מסופקת ושבעה ולפנות את שאריות המזון לפח.

ערכנו תהליך של סוויש וביצענו את החלפת התמונה המצויה ברצויה חמש פעמים. עם סיום המפגש נורית הייתה מחויכת ויצאה כשהיא אומרת שכל התהליך הולך לעמוד למבחן גדול כיוון שהיא נוסעת עם כל המשפחה לחופשה בת כמה ימים במלון ושם מותר לאכול הכל וכל הזמן. אמרתי לנורית שתאפשר לעצמה להיות מופתעת ממה שהמיינד שלה חווה בתהליך, מהחוויות, רגשות וההתנהגויות החדשות שהוא עשוי לאמץ לעצמו עבורה. היא חייכה חיוך גדול והלכה.

לאחר שבועיים נפגשנו שוב. נורית הייתה מלאת התלהבות. היא סיפרה שהחופשה עברה בצורה מדהימה ושהיא מצאה את עצמה מופתעת כשהיא הבינה יום אחד שכבר כמה ימים לא היו לה מחשבות טורדניות על אוכל. היא הייתה עוד יותר נחושה ומלאת מוטיבציה עכשיו למגר את התופעה לגמרי ולאפשר לעצמה את תחושת השחרור לה ייחלה.

במפגש הזה החלטנו להתייחס למקרים הבודדים שבהם חזרה להתנהגויות דומות של אכילה קומפולסיבית למרות שהפעם זה היה כבר צל חיוור של מה שהיא חוותה לפני כן לאורך שנים. גם הפעם נעזרנו בטכניקת סוויש אלא שהפעם המצב הרצוי של נורית היה ממוקד בקריירה שלה. היא הבינה שהחופש מעיסוק היתר באוכל יאפשר לה לפרוץ מבחינה מקצועית. בתמונת המצב הרצוי שלה היא ראתה את עצמה בסביבה ספורטיבית עם מתאמנים רבים שהיא מנחה אותם ומהווה עבורם מודל. היא חשה שמחה, גאווה והתרגשות למראה התמונה הזו. בסבב הסוויש השלישי שערכנו במפגש הזה נורית כבר ממש התקשתה לראות את תמונת המצב המצוי, היא חשה תחושה של Fed Up  ומוטיבציה גבוהה להשיג את המטרה שלה. המשכנו עד סבב הסוויש החמישי והיא יצאה מהקליניקה באותו יום מלאת אנרגיה ובהתלהבות גבוהה.

בשלושה מפגשים בלבד של העצמה אישית, הפרעת אכילה שליוותה את נורית תקופה ארוכה החליפה את מקומה במוטיבציה גבוהה להשתחרר מכבלים ישנים ולזכות בחופש שלה לבטא את עצמה מבחינה מקצועית.

ולגבי הילדה? כפי שכתבתי לפני כן, כשההורים נמצאים על מסלול של התפתחות אישית ופועלים על מנת להשתחרר מן התקיעויות שלהם הילדים מיד מגיבים כיוון שההורים הם המודל ומקור החיקוי של הילדים.

סמוך מאד לאחר השינוי שהתחולל בנורית גם הבת שלה החלה להיפתח למזונות חדשים, להיחשף לחברויות חדשות ולאמץ אמונה בעצמה שגם היא יכולה להצליח ולפרוח.

© אינסה קליינמן – מומחית להעצמת ילדים ולדימוי עצמי מנצח
אומן NLP, מאמנת, מנחת הורים להעצמה אישית והעצמת ילדים.
lechishot-layla.com
דוא"ל:  inesaklainman @ gmail.com

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *