מי צריך יעוד אישי ולמה זה חשוב?

למצוא יעוד אישי בחייםכילד, אחד הספרים שהכי ריתק אותי נקרא "גדולי עולם" והוא עסק בחייהם של האנשים שעיצבו את התרבות האנושית כפי שאנו מכירים אותה היום. בספר תוארו אנשים כמו מוצרט, קולומבוס ואדיסון, שכאילו נחנו ב"יכולת" לחיות את חייהם כמקשה אחת, שכל תכליתה היא לממש מטרה מסוימת ספציפית; עשייתו של קולומבוס הובילה אותו לגילוי אמריקה, עשייתו של אדיסון הובילה אותו לגילוי אין ספור המצאות ביניהן את מנורת הלהט, ועשייתו של מוצרט הובילה אותו לכתיבת מאות יצירות מוזיקליות שהפכו אותו לאחד מחשובי היוצרים הקלאסיים של כל הזמנים.

בקריאתי היה נדמה כאילו הם "ידעו" משהו שאנחנו "בני התמותה הרגילים" איננו ערים אליו. כל הזמן הייתה לי תחושה כאילו יש דבר המכוון אותם בחייהם להשגת תכלית מסוימת שהותירה חותם אלמותי בדברי ימי האנושות. במאמר זה נאיר מעט יותר על נושא היעוד והתכלית שטמונים בחייו של כל אדם.

הפעם הראשונה שבה הבנתי שלחיי יש תכלית שאותה עלי לגלות, הייתה בחוויית "כמעט מוות" אותה חוויתי במהלך טיול בנפאל.

אך אין צורך בחוויה מערערת חיים על מנת לחוות תחושות של ריקנות, חוסר שקט פנימי וחיפוש אחר משמעות. אלו יכולות לעלות אצל הרבה מאד אנשים בכל מני שלבים של חייהם. מאז ומעולם פועל האגו האנושי כמו מכונה המייצרת משמעויות לאירועים, תהליכים וסיטואציות שבהם אנו נתקלים ואותן אנו חווים.

לעתים זה משעשע לראות את יחסנו הדו ערכי לנושא. מצד אחד, כשאני שואל אנשים מהו ייעוד עבורם הם עונים: "עזוב אותי מרוחניות /פילוסופיה… מה יעזור לי לדעת את הייעוד שלי?… יש לי דברים חשובים /דחופים /רציניים /אמיתיים לדאוג להם".

רבים מאיתנו מתנהלים בחיי היום יום כאילו תכלית קיומנו היא הדאגה רק למחר, רק לשבוע הבא, רק לחודש הבא, רק למשכורת הבאה וכד'. מצד שני, רבים מאיתנו פונים לאסטרולוגים, נומרולוגים ויידעונים כדי שיעזרו להם להבין את עצמנו וליצור משמעות לאירועי עבר או עתיד.

יכולות להיות הרבה תשובות לנושא התכלית והיעוד האישי. תשובות אלו שונות מאדם לאדם ואת חלקן ניתן למצוא גם בספרי דת, פילוסופיה ומדע. עבורי אף תשובה חיצונית לא ענתה באופן מספק על השאלה שמילאה את תודעתי כפי שלראשונה עטפה את תודעתי בצורה כל כך בהירה באותה חוויה מעצבת בנפאל. הפעם הראשונה שקיבלתי מענה ממלא, מספק ומעצים לשאלות "למה אני פה? או מה הסיפור עם החיים שלי?" היה רק כשהבנתי את היעוד שלי: "לדייק אנשים לעצמם".

למה חשוב לדעת את היעוד האישי?

מסתבר שיצירת המשמעות האישית וידיעת הייעוד שלכם הם כנראה מהדברים החשובים בחייכם. מחקרים שבוצעו בראשות התאחדות הפסיכולוגים האמריקאים APA בחקר הפסיכולוגיה החיובית בראשות פרופסור מרטין סליגמן גילה שידיעת משמעות בחיים תורמת בצורה משמעותית לחוויית האושר וה- well being שלנו. לפי ארגון הבריאות הבריטי, הבנת המשמעות בחיינו וחיבור לדבר גדול מאיתנו, נמנים כאחד מחמשת הצעדים להגברת האושר. ככל שהמשמעות שאנו מקנים לדברים בחיינו ערכית יותר, כך גדלה חווית הערך מאותה פעולה או אירוע.

לדוגמה: שני זמרים שרים על במה. לכאורה, שני אנשים המבצעים את אותה פעולה, אך בתחקור מעמיק לגבי התפיסה הסובייקטיבית שלהם, האחד יאמר "אני מביא פרנסה הביתה" (להלן זמר מס' 1) ואילו השני יאמר "אני מחבר את הקהל שלי לשירת המלאך שבהם" (להלן זמר מס' 2). למעשה, דרך שימוש במילים, חיבר עצמו זמר מס' 2 למשימה ותכלית הנוגעות לכלל הקהל. לעומתו זמר מס' 1, התמקד בחוויית שביעות הרצון מעיסוקו רק עבור עצמו ומשפחתו.

הבנת המשמעות בחיים והקף ההשפעה של העשייה תורמים ביחס ישר למידת שביעות הרצון מהעשייה של האדם ומחייו. כשאנו מרוצים, אנחנו יצרניים, יצירתיים ויעילים הרבה יותר.

מה זה יעוד

משמעות המילה ייעוד היא סובייקטיבית עבור כל אדם שחושב עליה, אך ננסה בכל זאת להביא את מהותה.

ייעוד הוא התשובה לשאלות :

 • לשם מה אני פה ?
 • מהי תכלית חיי?
 • מה באתי לעשות בחיים הללו?

הכוונה בתשובה לשאלות אלה איננה במישור האישי, הפרטי או המשפחתי אלא במישור הגלובלי, האוניברסלי. "להיות אימא לילדי" זה אינו ייעוד. "להורות את מנהיג המחרים" זה כן ייעוד.

ייעוד הוא לא מה שאתם עושים, הוא אינו עיסוק, תחביב או מקצוע. ייעודכם הוא מה שאתם עושים בראש כשאתם עושים את מה שאתם עושים טוב!

ומי ששואל את עצמו איך למצוא את היעוד שלו, על כך ארחיב בהזדמנות אחרת, אך כרגע, אתם מוזמנים לענות לעצמכם על השאלות הבאות:

 1. מה אני עושה כשאני עושה את הדברים שאני עושה בצורה טובה לאחרים?
 2. איזה ערכים באים לידי ביטוי בעשייה זו, ומהם הדפוסים החוזרים בפעולות הללו?
 3. ולאחר שעניתם על השאלות הללו השלימו את המשפט הבא:

אם הייתה נשלחת מהשמים יד ואומרת: ייעודך/ תפקידך/ משימתך היא /הוא … מה זה היה יכול להיות?

אחרי שתשתפו את המאמר ברשת החברתית אשמח שתרשמו ותשתפו בתגובות כאן למטה את המענה שלכם לשאלה 3.

כמו כן, ניתן להתרשם מ:
מקורס המנחים המדייקים ליעוד בגישת NLP, בקישור זה

yeud_cours_icon

אורגד מירון
מדייק אנשים לעצמם
מאמן ומנחה לגילוי ומימוש ייעודכם בעולם
http://www.orgadol.co.il
orgadmiron [at] bezeqint.net

מי שמעוניין להבין "מה זה מנחה מדייק ליעוד?", יכול לקרוא את מה שאורגד מרחיב על כך בקישור זה.

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

תגובה אחת על מי צריך יעוד אישי ולמה זה חשוב?

 1. מאת לאה סידן‏:

  מומלץ לקרוא את הספר "גלה את היעוד שלך"-מאת רובין שארמה.כשתדע לגולת מה הוא היעוד שלך,
  תגיע אל השלווה הפנימית והאושר,את המשמעות לחייך ומה מונע ממך להגשים את חלומותיך
  ולהגיע למימוש עצמי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *