דמיון מודרך – מקרה אירוע – יצירתיות של איש קולנוע

דמיון מודרך אריקסוניאני"זה לא אפשרי ואין שום דרך שבה אני יכול להצליח."
זה מה שאמר לי ר' בתחילת מפגש שבסופו הצליח להשיג הרבה מעבר למה שחלם.

לפעמים אנחנו משוכנעים שאין סיכוי ושהחלומות שלנו הם רק חלומות. התודעה שלנו, ההיגיון והלוגיקה הפנימית משכנעים אותנו שזאת המציאות. תהליך השינוי תלוי הרבה פעמים ביכולת שלנו להתגבר על האמונות המגבילות האלה.

כמנחה ומאמן עלי לאפשר ללקוח לחוות את הדברים ללא המגבלות שהוא תופס, דרך עולם החוויות העשיר של הדמיון. במקרים כאלה בדיוק אני אוהב להשתמש בדמיון המודרך האריקסוניאני – Imagineering. הטכניקה הזו משתמשת בתבניות שפה מיוחדות אשר נוצרו בעקבות עבודתו של דוקטור מילטון אריקסון, מומחה עולמי להיפנוזה ופסיכיאטר שהיה ידוע כמחולל ניסים.

הטכניקה הייחודית הזאת משלבת רגיעה ותהליכים בדמיון שמאפשרים למונחה להתחבר לתת המודע שלו ולמצוא בתוכו משאבים שלא היו נגישים קודם לכן.

אותו לקוח הגיע אלי על מנת להצליח ולפתח את עצמו כאיש קולנוע. לאחר שיחה קצרה של בירור ותשאול הוא הגיע למסקנה שהוא במחסום בכתיבה. ברגע שנמצאה נקודת הקושי הזו הלקוח החל להתייאש. מבחינתו השראה אמורה הייתה להגיע מטבעה, כל ניסיון לזרז או לייצר אותה היה חסר סיכוי.

מתוך היכרותי עם הלקוח ידעתי שיש לו כישרון כתיבה נפלא. ידעתי גם שנושא השליטה חשוב לו מאוד וקשה לו להתמסר לתהליך. למזלי עמדו לרשותי מיומנותי בדמיון מודרך אריקסוניאני – Imagineering. בעזרת הטכניקות המופלאות הללו הצלחתי לעקוף בצורה עדינה ושלווה את האמונה הזאת ולחבר את הלקוח ליצירתיות שבו.

אחד החלקים החשובים היה שלאורך כל התהליך הלקוח היה בהכרה ושליטה מלאים. כשהלקוח מתמקד תחושת התסכול מתחלפת לרגע בהרגשה של רוגע ולכן הוא פתוח למשחק עם הדמיון.

כקולנוען ידעתי שהוא יתחבר בקלות למטאפורה של אולם הקרנות פרטי עם שלט מתקדם. מתוך התפאורה הזאת בניתי בדמיונו שלל סצנות שבהן ראה את עצמו יושב וכותב, את מסך המחשב שלו ואת האושר על פניו במהלך היצירה.

בעזרת טכניקות רגיעה כמו מיקוד בנשימה, תיאורים, מטאפורות ושימוש מדויק בתבניות השפה יכולתי להביא את הלקוח לבחון את הדברים בצורה שונה ומיוחדת. התחלנו לשחק עם האפשרויות של מה שהיה קורה אם היה אפשרי להגיע להשראה בקלות. הסרט בדמיונו היה כל כך חי שכבר היה ברור לו שמה שחשב מקודם כבר לא רלוונטי.

בסוף המפגש כל אותן מחשבות על כישלון נעלמו והתחלפו בתקווה.
פתאום הגיעה ההבנה שזה אכן אפשרי, אפשר להגיע להשראה במקום לחכות שהיא תבוא מעצמה.
לאחר המפגש הזה התחילה אחת מתקופות הכתיבה הכי פוריות שלו.

בסופו של דבר היכולת להביא את הלקוח מיאוש לתקווה והצלחה היא הדבר הכי חשוב שיש לנו בתחום הזה.

DimyonBanner_001מי שחשוב לו להפוך למנחה בדמיון מודרך ברמה גבוהה,
ובקלות לעזור ללקוחות שלו לחוות רגיעה ושחרור
וליצור שינוי פיזי והתנהגותי דרך חיבור לתת המודע – מוזמן להתמחות
בהנחיית דמיון מודרך בגישה האריקסוניאנית – Imagineering, יכול לעשות את זה בקישור הזה.

איתי לרך
מומחה לפיתוח ביטחון עצמי ומורה מוסמך ל NLP
דוא"ל: ilerekh [at] gmail. com

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *