הצעד הבא – הזדמנות לשינוי

NLP הזדמנות לשינוי

אנשים רבים שמוצאים את עצמם נעצרים בחייהם, שואלים את עצמם, "מה הצעד הבא שלי?" ו- "מהו השלב הבא?". פעמים רבות שאלה זו מלווה בתחושת חוסר אונים ובלבול, או שהיא פשוט ביטוי של זעקה פנימית וקריאה לעזרה שאנחנו לא בדיוק תמיד יודעים איך להתמודד איתה. כך בנושא זוגיות, משפחה, עסק, התמודדויות כלכליות, התמודדויות רגשיות ועוד.

אבל, יש כאלו שכשיחשבו על "הצעד הבא", דווקא יחוו התעוררות ואף מוטיבציה להתקדם הלאה בנושא בו הם מתעסקים/מעוניינים. במאמר הבא אשתף איתכם בתיאור של מקרה אירוע של אדם שליוויתי כמאמן ושעשה שינוי מרגש בחייו דרך אסטרטגיית "הצעד הבא".

צעד ועוד צעד
שמי יזהר מחפוד בן 52, אב ל- 11 ילדים נפלאים ומוכשרים.
כיום, בחלק ניכר מהשבוע אני מנחה, מאמן ומטפל במגוון אתגרי חיים בשיטות ה- NLP, פסיכומטפוריקה, ו- IEMT, בנוסף אני גם מנכ"ל ומייסד "מכללת יתרונות" ללימוד מסחר בשוק ההון, בה אני מלווה ומאמן מאות סטודנטים. בנוסף לזאת אני מעביר סדנאות העצמה והתפתחות בנושאים שונים ומייעץ ומכוון קהל רב הפונה אלי בנושאים שונים.

בעברי הייתי מנכ"ל מכון "משנת הסופר" להכשרת סופרי סת"ם, ומייסד ומנכ"ל של פורטל "אולביז" מדריך עסקים לפיתוח וקידום אתרים באינטרנט.

כדי להספיק את כל זה, גיליתי שאני מניע את עצמי באסטרטגיית "הצעד הבא". זה טבעי לי ולא ידעתי להסביר כיצד אני עושה זאת, עד שהתחלתי ללמוד בקורס המאסטר NLP במכללת NLP לשם שינוי אצל מיקי ברקל.
כדי להמחיש זאת, בחרתי לשתף אתכם באחד מהאימונים בו השתמשתי באסטרטגיה זו.

חשמלאי, הצעד הבא
כשאורן, חשמלאי ושיפוצניק עצמאי במקצועו (פרטי המתאמן שונו כדי לשמור על פרטיותו) הגיע אלי הוא היה במצב של כמעט ייאוש. בשנה האחרונה ההכנסה שלו לא עלתה מעבר ל 5,000 ₪ לחודש. בת זוגו בכעסה הרב על המצב הכספי הרעוע והחובות אליהם הוא נקלע, סילקה אותו מהבית למשך כ 6 חודשים. היא כעסה עליו גם על כך שהוא מזניח אותה ואת הילדים והאשימה אותו בשלומיאליות, ילדותיות וחוסר אחריות. תוך שהוא מלווה בתחלואים גופניים שונים שהופיעו בעקבות הלחצים הרבים, הוא בקושי רב "הרים" את עצמו לחפש עבודה.
כצעד ראשון, ערכתי איתו בפגישה הראשונה שלנו היכרות ושאלתי שאלות בהתאם לנושאים שהוא העלה.
התברר שעיקר הבעיה שלו היא סביב עניין הפרנסה, וכי הוא לא מצליח "להזיז" את עצמו..

דמיון של צעד אחר צעד
שאלתי אותו, מה הסכום לדעתו שירגיע את המצב וישפר את הקשר הזוגי? אורן אמר ש 10-12 אלף ₪. שאלתי שוב. האם אלו באמת הצרכים החודשיים שלך?
"לא, אני צריך הרבה יותר."
אם כן, כמה אתה צריך כל חודש?

אורן עשה חישוב מהיר תוך כדי שהוא מגניב חיוך בזוית פיו, והגיע לסכום של 15 אלף ₪ בחודש, סכום שיספיק לכל ההוצאות החודשיות כולל ההוצאות הבסיסיות של העסק.
הוספתי לשאול: ומה עם התשלומים לכיסוי החובות שיש לך: לבנקים ולאנשים פרטיים?
אורן ענה שיש עוד 3,000 ₪ בחודש שעליו לשלם באופן קבוע.
"נו, תכניס את זה בחשבון." הוספתי, והגענו לסכום הכנסה של 18 אלף ₪ לחודש. "ומה עם לחסוך ולהכין כסף ל"יום סגריר"?"

אורן הסתכל עלי בתמיהה, כאילו לא הבין מאיפה "נפלתי עליו", ואמר לי: "הלוואי ,שאביא 12 אלף. עוד איכשהו אני מפנטז על 15 ואתה הגעת איתי למשהו דמיוני של 18 אלף, ועכשיו אתה עוד מכניס חסכון! וואלה! מתאים לי, אבל זה כל כך דמיוני ואפילו הזוי."

הרגעתי אותו ואמרתי לו: "בוא, תרשה לעצמך לפנטז עוד קצת ונסה לחשוב על 20 אלף בחודש הכנסה כולל הכל." אורן פותח זוג עיניים ונענע בראש עם איזה חיוך ואמר: "יאללה שיהיה…".

שאלתי אותו כמה שאלות נוספות כגון: האם זה אפשרי? האם אתה חושב שזה מגיע לך? והאם זה ריאלי לעסק כמו שלך? אורן שחשב והרהר, אמר: "אתה יודע מה?! כן!"

וידאתי שאורן מבין ומחובר למה שענה לי והמשכתי ל"צעד הבא": "מה לדעתך יקרה כשתהיה לך הכנסה של 20 אלף בחודש?"
אורן התיישר, הזדקף וענה: "מגניב"

"ואיך תיראה, תישמע או תרגיש כשתצליח להגיע להכנסה של 20 אלף ₪ בחודש?" אורן החל לנוע בכיסאו ולמנות את התחושות וההרגשות של מה שיקרה ומה הוא יוכל לעשות עם הסכום הזה, והעיניים שלו החלו לנצוץ. בחרתי בשלב הזה , כדי להמשיך לצעד הבא, ושאלתי את אורן: "ומה לדעתך יקרה כך כשבחודש הבא, הסיכום החודשי יכלול גם רווח של 20 אלף בחודש?"

אורן התיישר עוד והסביר בהתלהבות גדולה עד כמה זה יהיה טוב ושבאמת הגיע הזמן עבורו שיתחיל להרוויח. הוא תיאר איך אשתו דפנה תתחיל להעריך אותו יותר איך הוא יוכל לקנות לבנות בגדים שהרבה זמן לא קנה להן, ואיך הוא משלם את החוב לחברת הסלולר שניתקה לו את הקו לפני חודשיים. וכך אורן המשיך לתאר את החוויות החיוביות שיכנסו סוף-סוף לחייו.

תוכנית צעד אחר צעד
אז שאלתי שאלה נוספת כצעד הבא המתבקש: "אורן, אתה יודע שכדי שהמטרה תושג צריך לעבור כמה שלבים, לצאת ולבצע מספר פעולות שיניבו את התוצאה הזו. צריך להתמודד עם עשייה יום יומית, מטלות שונות, שיווק פרסום ומכירה, עליות וירידות יהיו. האם אתה מוכן לכך?"
אורן עונה בלהט ובהחלטיות, "בוודאי שאני מוכן ..אני מוכן לעשות כל מה שצריך. נמאס לי מהמצב שאני נמצא בו."
"האם אתה מוכן לעבוד שלב אחר שלב על פי הדרכה שלי ותוכנית עסקית?"
"כן, בשביל זה באתי" עונה אורן.

10 צעדים להצלחה
לאחר סיכום הדברים מתוך תחושת הצלחה ועם הרבה "אור" בעיניים ובלב של אורן, קבענו להיפגש 10 מפגשים לאימון NLP, ולכם קוראים יקרים, אני מספר שזה היה הצעד הבא שלי בהתמחות ה- NLP ובתהליך הפרקטיקום.

אתם כנראה סקרנים לדעת מה עשיתי עם אורן ומה היו התוצאות.
אז, בערב ראש השנה האחרון תשע"ה היה המפגש העשירי והאחרון.
אורן עבר צעד אחר צעד בצורה מסודרת ומאורגנת.

טיפלנו באמונות המגבילות שהיו לו, למדנו יחד מהו מסובב ומסובב, מה הן 5 עקרונות ההצלחה וכמה חשוב לפעול מתוך הערך המוביל וגישת ההצלחה, עד כמה חשוב לשאול שאלות נכונות ומה הן שאלות נכונות.
זיהינו את הערך המוביל של אורן שיניע אותו קדימה, ועברתי איתו צעד-צעד לפי הספר כמו שלמדנו בקורס האימון. וערכתי עם אורן תוכנית להתקדמות אישית.

הצעד הבא ללא כסף וללא פרסום
לאחר בחינת הסיכונים למול הסיכויים לתוצאות התברר שלאורן אין תקציב לפרסום.
לאחר בחינת הנושא ותוך כדי התשאול התברר שלאורן יש מכרים רבים, אנשי עסקים ובעלי מקצוע שיכולים ושהיו שמחים להפנות אליו עבודות. סיכמנו שאורן יכין רשימה של כ 30 אנשי קשר, ושבכל יום ובשעה מסוימת וקבועה הוא יתקשר לקבוצה אחרת מתוך אותה רשימה. בשבוע הראשון הוא קיבל פרויקט לביצוע עם רווח של כמה אלפי שקלים. בשבוע לאחר מכן שני פרויקטים. כשאורן המשיך לעמוד בתוכנית ולהתקשר מדי שבוע לחברים – העסקאות והפרויקטים המשיכו להגיע.

בסיכום החודש הראשון כשישבנו לעשות חשבון גילינו שהוא הגיע ל 19,300 ₪. אורן התבונן בי חצי מאמין, חצי לא מאמין.

חווית הצעד אחר צעד
במהלך השבועות הבאים ותוך שאני ממשיך להנחות את אורן, הוא הפך להיות ליותר חייכן ולבעל אנרגיה ומוטיבציה כמו ילד שגילה "אוצר". ככל שהצליח יותר, הוא דבק יותר בתוכנית וביצע אותה ביתר הקפדה.

בסיום החודש השני ישבנו יחד לסכם את החודש וגילינו שהרווח החודש היה של 21 אלף ₪.

בפגישות הבאות הוא דיווח שאשתו הסכימה שיחזור הביתה. מצבו הכלכלי השתפר והייתה גם התקדמות טובה בחיי הזוגיות. אשתו רק עכשיו ראתה שהוא רציני.

הצעד לפני..הצעד הבא!
בסיכום החודש השלישי אורן סיכם ואמר לי: "זה לא יאומן! החודש הרווחתי 26 אלף ₪"
תוך כדי שיחה, אורן סיפר שיש כמה פרויקטים גדולים שהגיעו אליו למתן הצעת מחיר, ברווחים של 40-60 אלף ₪, ושהוא יכול לבצע אותם בחודש אחד.

המקרה של אורן היה הצעד הבא שלי בהתמחות באימון.
והמאמר הזה הינו הצעד הבא שלי לקראת הצעד הבא שיוביל לצעד הבא..
אז, איך עכשיו מרגיש לכם צמד המילים "הצעד הבא"?

בברכה
יזהר מחפוד
מאמן מנחה ומאסטר NLP, פסיכו מטפוריקה, IEMT
דוא"ל: info [at] yitronot. co.il   |   אתר: www.yitronot.co.il‏

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

2 תגובות על הצעד הבא – הזדמנות לשינוי

  1. מאת יוסי‏:

    שלום לכותב המאמר
    ברצוני להבין האם מר יזהר לומד אצל מר מיקי
    או מר מיקי למד אצל מר יזהר???

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *