למה לעולם לא תצליחו להגשים את עצמכם?

הגשמה עצמיתאחד מהדברים שאנשים רוצים באופן מיוחד זה להגשים את עצמם. לפי תאוריית הצרכים של מאסלו, לאחר השגת הצרכים הבסיסיים הרמה הגבוה יותר זו הגשמה עצמית. אבל כאן ישנה מלכודת תקשורתית מהמדרגה הראשונה דווקא, שמחבלת לכם בהגשמה העצמית.

מה זו מלכודת תקשורתית?

מלכודת תקשורתית הינה מילים או משפטים מסוימים שאנו משתמשים בהם, והם מחבלים לנו בחיים ובהצלחה.

דרך טובה ללמוד לזהות את המלכודות התקשורתיות בחיינו היא להתייחס לתת-המודע שלנו כאל ילד קטן בן 5. ילד שעומד מהצד ומקשיב לכל מה שאנחנו אומרים, האופן שבו אנחנו אומרים את זה ומה שאנו עושים.

מכיוון שאותו ילד קטן בן 5, לוקח את העולם כפשוטו, מבלי להתייחס למשמעויות נסתרות, כוונות שונות, מטבעות לשון וכד'…   מה שהוא רואה/שומע – זה האופן שבו הוא מתייחס לדברים.

אז למה לעולם לא תצליחו להגשים את עצמכם?

חילקתי את תשובתי לשני חלקים על מנת לפתוח אפשרויות חשיבה חדשות.

קודם כל, בואו נדבר על הרצון – רוב האנשים לא יודעים להגדיר מה בדיוק הם רוצים, איך זה יראה, מה יקרה שם, איך יקרה שם וכד'…

תמיד מצחיק אותי כשבסדנאות ההשפעה הסמויה של ה NLP שואלים אותי: "מיקי אפשר להשפיע על אנשים כנגד רצונם?"
אני בדרך כלל עונה – "איזה רצון בדיוק? רוב האנשים לא באמת יודעים מה בדיוק הם רוצים, יש להם אולי תחושה עקרונית, רעיון, משהו עמום או מעורפל. אבל לרוב הם לא ממש יודעים מה בדיוק הם רוצים"
לא כולם כמובן, תנסו לשכנע פנאט דתי, אחד שמאוד ברור לו מה הוא רוצה, 🙂

מילה טובה על פנאטיות

אגב, יש כוח רב בפנאטיות – כוח של נחישות, כוח שנובע מתוך מקום פנימי שיודע מה הוא רוצה, "משוכנעות " (Conviction) עמוקה שזה בר השגה. ומוכנות לעשות את כל מה שצריך כדי להגיע לשם.

במסגרת עבודתי אני פוגש מאות רבות של בעלי עסקים שמתפלאים למה העסק שלהם לא עובד, או מפסיד, או אפילו נופל. זה מפני שהם לא משתמשים בכוח של הפנאטיות.
א. הם לא יודעים בדיוק מה הם רוצים להשיג בעסק שלהם (חסרים חזון ומטרה מעצימ"ה)
ב. הם לא מוכנים לעשות את כל מה שצריך לעשות כדי להגיע לשם.
ג. הם לא יודעים מה צריך בדיוק לעשות.
ד. הם לא מגמישים את עצמם למצוא דרכים חדשות לפעולה.
ה. הם מתחמקים מללמוד את הדברים שהם לא אוהבים לעשות – אבל חייבים להתבצע (כמו ניהול תזרים, תכנון שנתי ועוד.

אבל לא באנו לדבר על זה (אם כי זו גם תוצאה ישירה של חוסר הגשמה עצמית)
באנו לדבר על למה לעולם לא תצליחו להגשים את עצמכם.

אז רק כדי לסכם את הנקודה הראשונה: אנשים לרוב לא באמת יודעים מה הם רוצים, ולכן הם לא יודעים מה ואיך לתקשר ללא-מודע שלהם (שאחראי על הדחפים שלהם) כדי לרתום אותו להנעה ופעולה.

ואז יש את אלו שיודעים בוודאות שהם רוצים להגשים את עצמם.

'להגשים': זה לקחת משהו שהוא ברמת הרעיון, מעורפל, קונספט ולהפוך אותו לגשמי.
להביא משהו מהכוח אל הפועל. ליצור ביטוי בעולם הפיזי של משהו שנמצא בראש שלנו.

ועכשיו תחשבו על זה, כשאדם אומר: "אני רוצה להגשים את עצמי" זה כאילו שאין לו ביטוי בעולם הפיזי, כאילו שהוא מעורפל, קונספט ראשוני בלבד – אבל הנה הוא! הוא זה שאומר בין אם במחשבות בלבד ובין אם בקול רם "אני רוצה להגשים את עצמי" כלומר, אני רוצה שלעצמי שלי יהיה ביטוי בעולם הפיזי – אבל זהו בדיוק. כבר יש ביטוי. אתה! או את! אלו שמסתכלים עליכם במראה כל בוקר.

זה אבסורדי בדיוק כמו לומר: "אני רוצה שיהיה לי טלפון סלולרי" בעודי מחזיק אותו ביד.

לעומת זאת, אם נגדיר אילו רעיונות היינו רוצים להביא לידי ביטוי בעולם הפיזי. או אז, נתחיל להגשים – להפוך דברים לגשמיים ומתוך כך גם לחוות את ההרגשה המתלווה לרצון של "הגשמה עצמית".

איך תתגברו על המלכודת התקשורתית:
"אני רוצה להגשים את עצמי" ובאמת תייצרו הגשמה עצמית

  1. תגדירו מהם הדברים שהייתם רוצים להשיג, ליצור בעולם הפיזי. הביטויים להגשמה העצמית שלכם – זה יכוון את תת-המודע שלכם בצורה ברורה יותר לרצון שלכם.
  2. צרו תמונה מנטאלית של עצמכם לאחר שהדברים הללו הושגו. ודאו שהדמות שלכם בתמונה מאושרת, מחייכת, מרוצה – זה ירתום את תת-המודע שלכם לפעולה (וככל שהתמונה הזו תהיה יותר מרגשת, ככל שהיא תיצור יותר תשוקה להשגתה – כך תרתמו יותר את כוח הפנאטיות).
  3. דמיינו את עצמכם פועלים בכיוון, לומדים את כל מה שצריך ללמוד, עושים את כל מה שצריך לעשות, מוצאים דרכים לפתור חלק מהמחירים שצריך לשלם, משלמים את המחירים שלא הצלחתם לפתור ועושים את כל מה שצריך כדי להגיע לתמונה המנטאלית הרצויה.
  4. צרו תכנית עבודה ברורה, עם צעדים ברורים ופשוטים.
  5. תתחילו לפעול!

* המלצה חמה – קחו מאמן NLP , מישהו שחי את זה, שפועל בדרך הזו – והוא יעזור לכם לבנות כל צעד בצורה אפקטיבית ומשמעותית. כך שגם אם יהיו מחירים בדרך (ויהיו) אתם תשאבו מהם המון משמעות וכוח להמשיך עד שתגיעו למטרה שלכם, ותחוו את ההרגשה המופלאה של ההגשמה.

אז מה תרצו להגשים בחייכם?
אילו רעיונות תרצו להביא לידי ביטוי בחיים שלכם?

קדימה הצלוח'ס
מיקי ברקל

 

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *