איך דמיון מודרך אריקסוניאני עוזר למי שקשה לו לדמיין

דמיון מודרך אריקסוניאני לדמיין את הדרךבאחד השיעורים שלי שאל אותי תלמיד: למה לאנשים מסוימים מאוד קל לדמיין ולהתחבר לדמיון ולאחרים ממש קשה? סיפרתי לו כי בילדותינו הורים ומורים נוטים לומר לנו: "תפסיק לעופף" "אתה כזה חולמני". החברה מבקשת מאיתנו להיות רציונליים ומחוברים ל"כדור הארץ" בזמן שאנחנו כילדים רוצים לעוף עם הדמיון.

ד"ר קן רובינסון מתייחס לכך בספרו "המקום הנכון – למה חשוב לעשות מה שאוהבים" (עמ' 72-74) הוא כותב:
"אנשים מתגאים בכך שהם "עומדים עם שתי רגלים על הקרקע", "מחוברים למציאות ו"ריאליסטיים", ומאשימים את האחרים בכך ש"הראש שלהם בעננים". ובכל זאת, יותר מכל יכולת אחרת, הדמיון הוא שמבדיל בין בני האדם לבין כל בעלי החיים האחרים עלי אדמות.

מה מאפשר לנו דמיון מודרך?

הדמיון הוא בסיס לכל הישג אנושי ייחודי. הדמיון הוא שהביא אותנו מהמערות אל הערים, מאלות העצם אל מחבטי
הגולף, מאכילת פגרים אל המטבח המשובח, ומן הדעות הקדומות אל המדע. היחסים בין דמיון ל"מציאות" הם סבוכים ועמוקים גם יחד. והיחסים הללו ממלאים תפקיד משמעותי מאוד בחיפוש אחר המקום הנכון….

אנו יודעים…שביכולתנו להתנתק בכל רגע מהסביבה החושית שלנו ולהעלות בעיני רוחנו תמונות של מקומות אחרים ותקופות אחרות. אם אבקש מכם לחשוב על חבריכם הטובים ביותר בבית הספר, על המאכל האהוב עליכם ביותר או על המכר המעצבן ביותר שלכם, תוכלו לעשות זאת גם מבלי שתראו אותו מולכם. תהליך זה של ראייה "בעיני רוחנו" הוא פעולתו העיקרית של הדמיון.

לפיכך, הגדרתי הראשונית את הדמיון היא "היכולת להנכיח לעצמינו דברים שאינם זמינים לחושינו".

הדמיון – אולי יותר מכל יכולת אחרת, נראה לנו מובן מאליו. ואין אלא להצטער על כך, כי הדמיון חיוני מאוד לחיינו. באמצעות הדמיון אנו יכולים לבקר בעבר, לחשוב על ההווה ולצפות את העתיד. ובאמצעותו אנחנו יכולים לעשות דבר נוסף בעל חשיבות ייחודית: אנחנו יכולים ליצור.

באמצעות הדמיון אנחנו יכולים להעלות במוחנו לא רק דברים שחווינו אלא גם דברים שלא חווינו מעולם. אנחנו יכולים להניח הנחות, לשער השערות, להעלות סברות ולשקול אפשרויות. כלומר, בעזרת הדמיון אנחנו יכולים ליצור.

ברגע שאנחנו מסוגלים לשחרר את רוחנו מן המיידיות של כאן ועכשיו, אנחנו בני חורין במובן מסוים. בני חורין לבקר שוב בעבר, בני חורין לשנות את האופן שבו אנו תופסים את ההווה, ובני חורין לצפות מגוון רחב של תרחישים עתידיים אפשריים."

הדמיון, לפיכך, הוא כלי רב עוצמה המאפשר לנו להיות יצירתיים יותר, לרפא את העבר, לחזות את העתיד ולהפוך את הכאן ועכשיו למופלא הרבה יותר.

מה מיוחד בדמיון מודרך אריקסוניאני – Imagineering?

הדמיון המודרך האריקסוניאני הוא כלי מובנה ושיטתי שבין היתר עושה שימוש עשיר במטאפורות. ברגע שאדם מתחיל להשתמש במטאפורות ומתבונן על העולם שלו מתוך מודעות לעולם הדמיון, העולם שלו מתרחב וגדל, היכולת שלו להבין דברים מתפתחת וכך גם היכולת שלו לדמיין.

כך שבעזרת הדמיון המודרך האריקסוניאני, אנשים שקשה להם לדמיין, יכולים להתאמן מחדש על שריר הדמיון. ככל שאנחנו יותר מתרגלים בו את השימוש , כך הכושר היצירתי שלנו עולה והיכולת שלנו להתחבר לקול הפנימי שלנו גדלה.

הדמיון הוא מתנה. ואת המתנה הזו אפשר, אם אבדנו אותה בילדות או איפשהו בדרך, למצוא מחדש ולהשתמש בה, וזה בדיוק מה שקורס הנחיית דמיון מודרך אריקסוניאני מאפשר.

הדמיון המודרך האריקסוניאני הוא כלי עבודה, שאחרי שלומדים את הכללים שלו, יכול לשרת אותנו בעבודתנו לצמיחה אישית או בעבודתנו כמטפלים, מורים, מאמנים ועוד.
בואו לשפר את יכולות הדמיון שלכם ולהכיר כלי חשוב בתחום זה.

פרטים נוספים על התמחות בהנחיית דמיון מודרך אריקסוניאני

אלה גבאי
NLP Master Practitioner
מחברת הספר "מדיטציה לכל סיטואציה – 64 מסעות בדמיון מודרך בהשראת ספר התמורות הסיני"

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *