להתמודד עם הדרקונים בחיינו

להתמודד עם הדרקונים בחיינו

בעודנו זורמים בחיים אנו נתקלים בכל מני הרגשות שונות כגון: כוחניות, קנאה, יהירות, חוסר כנות, תאוות בצע, גאווה ועוד רבות אשר לעיתים אנו נחרדים מעצם העובדה שאנו מרגישים כך, לעיתים אנו מיד פועלים בכדי לשנות את ההרגשה הזו ולעיתים אנו פשוט זורמים עם אותה ההרגשה ופועלים על פי הנהגתה.

בדרך לחיבור שלנו עם ההוויה הפנימית שלנו, עם הילד הפנימי, עם המדריך הרוחני, בעודנו עוברים דרך תחושות ורגשות אנושיים אלא אשר מצד אחד מעכבים את התפתחותנו ומצד שני מהווים מנורות אזהרה וחיווי על שיעורים שעלינו ללמוד בדרך.
אנו יכולים לבחור בהסתכלות השניה ולפעול בכדי ללמוד את השיעורים הללו בחיים.

ניתן לדמות תחושות ורגשות אלו לדרקונים.
הדרקון הוא יריב ראוי לאדם הנמצא בדרך של התפתחות אישית.
ואכן בדרך לחיבור שלנו עם ההוויה הפנימית שלנו אנו נתקלים בדרקונים רבים.

מדוע דימוי של דרקונים?
הדרקון הוא חיה מיתולוגית מחד אך בעלת קיום פיזי מאידך ולא רק רעיון מופשט – קשה להתעלם מדרקון. (במיוחד אם הוא מעופף לך בתוך הראש) – ובעודו חושב על הדרקון, האדם מתכוונן ומתחבר אל מחוזות הדמיון שלו שזהו המקום האולטימטיבי לפתרון בעיות רבות בחיים.
שנית הדרקון מחבר את האדם אל העבר העתיק, אל המקור של חוכמה וידע.
שלישית הדרקון גם מחבר את האדם אל הילד הפנימי, אל הוויתו, המקום שבו נמצאת האמת הפשוטה והטהורה ביותר של כל אדם.

הדרקונים נמצאים בתודעת המין האנושי כבר מאות בשנים. דרך אגדות, סיפורים, מיתוסים והניסיון האנושי אנו למדים שכל אחד מאיתנו אחראי על השינויים וההתפתחות האישית שלו. אנו יכולים לעשות משהו בנוגע לדרקונים שלנו ואנו לא יכולים לעשות כלום לגבי הדרקונים של אנשים אחרים, אנו יכולים מקסימום לתמוך באותו אדם אשר מעוניין להשתחרר מהדרקונים שלו.

חשוב להדגיש שיש קו מפריד ברור בין הדרקון לבין האדם. אין אף אדם שהוא דרקון. הדרקון הוא כמו טפיל או וירוס אשר חי עימנו אך איננו אנחנו. לא פעם קורה שאנשים מזדהים עם הדרקונים שהם נושאים, ואז הם הופכים את זהותם מוגדרת תחת אותו הדרקון. דבר שמאפשר להם להאשים, את הדרקון, את הסביבה, את המשפחה, את התרבות בכל מני דרקונים פנימיים שלהם.
אך זו היא רק אחת המלכודות שהדרקון מניח בדרכו של האדם.

משימתנו היא "להלחם" בדרקונים הללו אשר מופיעים בחיינו אך לא בדרך הרגילה של לחימה שאנו מכירים.
היות שהדרקון הוא חיה חכמה מאוד!
אם נילחם בו באופן הרגיל הוא רק ילחם בחזרה. (לכל כוח יש כוח מנוגד לו באותה העוצמה – החוק ה-3 של ניוטון) אם נברח ממנו הוא רק ירדוף אחרינו (כוחות ימשיכו לפעול כפי שהם פועלים כל עוד לא הופעל עליהם שום כוח שונה – חוק ההתמדה (ה-1) של ניוטון)

הדרקונים חיים במערות, הם אוהבים לפעול בחושך, וכמה שיותר חשוך והם יותר עמוק חבויים בתוך המערה שלהם (תת ההכרה/תת המודע של האדם/ החלל הפנימי הזה שאנו כ"כ מפחדים לגעת בו) כך הם יהיו יותר חזקים באופי ובאופן פעולתם.
לפעמים אנו אפילו לא מודעים שהדרקון שם ולא יכולים לקרוא לו בשמו, יותר מזה, אנו בכלל לא שמים לב למלכודות שהוא מניח לנו על ימין ועל שמאל. אנו רק יכולים לנחש שיש דרקון בשטח בגלל שאנו לא מתקדמים בדברים מסוימים שאנו רוצים להתקדם בהם, לא עושים דברים מסוימים שאנו רוצים לעשות.
וכל פעם יש לנו סיפור אחר (תירוץ) למה עדיין לא עשינו…
אלו הם הדרקונים אשר נחבאים הכי עמוק אצלנו, אלו הם הדרקונים הכי מהותיים בחיינו.

דבר נוסף חשוב שיש לדעת על הדרקונים הללו הוא שלכל דרקון יש אוצר.
אוצר שלם שהוא שומר אך ורק לחברים שלו, לידידים שלו, לאלה שקוראים לו בשמו ומאירים עליו.
לא לחינם אנשים מוארים נקראים כך, הם האירו על הדרקונים שלהם, והם עוזרים לאחרים להאיר כל אחד על הדרקון של עצמו.
אותו אוצר שהדרקון שומר עליו הוא בעצם הכלי והדרך לשיעור שאותו דרקון בא ללמד אותנו בדרך אל עצמינו.

במסלול של התפתחות רגשית-נפשית-רוחנית. הדרקונים נמצאים בבסיס הפירמידה וההוויה נמצאת בקודקוד, וכל דרקון שאנו מאירים עליו זו עוד מדרגה בצמיחתנו ועוד מפתח אשר פותח את החיבור ביננו לבין ההוויה שלנו.

אז איך כן ניתן" להלחם" בדרקונים הללו?
אחת הדרכים הטובות ביותר שאני מכיר היא פשוט להאיר עליו עם "פנס."

כשמאירים על דרקון, נוגעים בעצם בחלל העמוק עמוק הזה בתוכנו שאנו כ"כ מפחדים לגעת בו, אנו יכולים לגלות שהדרקון לא כל כך נורא, וכשאנו קוראים לדרקון בשמו, אנו יכולים ממש ממש להשתחרר ממנו ואולי אם נהיה חכמים מספיק בשביל לתפוס את ההזדמנות הנפלאה הזו, להפוך את הדרקון לחבר שלנו ואז לזכות באוצר שעליו הוא שומר.

בדרך כלל, לרוב בני האדם לא קל להאיר על הדרקונים של עצמם לבד, ובשביל זה יש סדנאות ו/או מנחים/מטפלים/מאמנים אישיים. ואז אחרי שבעזרתו של המנחה הארנו על הדרקון והצלחנו לקרוא לו בשמו. או אז, הרבה יותר קל לנו להאיר עליו שוב ושוב, עד שהוא יצא לחלוטין ממחבואו. ובעודנו ממשיכים להעזר במנחה אנו גם יכולים ללמוד את השיעור שאותו דרקון שומר עבורינו ולקבל את האוצר של אותו הדרקון.

לא היית רוצה לקבל את האוצר של אותו הדרקון?

או לפחות לעשות את מה שהיית רוצה לעשות בחיים ו"משום מה" לא עושה?

מיקי

————————————————————————————- 
מיקי ברקל,
"לשם שינוי – הצלחה במחשבה תחילה"
תהליכי אימון והנחיה להשגיות ומצוינות בעסקים ובחייםבשיטת ה NLP.
www.forachange.co.il  נייד: 052-4442133  מייל:mickey@forachange.co.il
© ניתן לפרסם, לשכפל, להעתיק, לצלם, להקריא, להקליט ולהעביר לכל אחד, בכל צורה שהיא ובלבד שהמאמר ישאר שלם כולל הקרדיט לכותב המקורי בסוף המאמר – ושיהיה בהצלחה.

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

תגובה אחת על להתמודד עם הדרקונים בחיינו

  1. מאת יותם מגד‏:

    אחלה מאמר! התחברתי מאוד למטאפורה של הדרקון אולי מכיוון שבילדותי שיחקתי הרבה עם דרקונים בדימיון 🙂
    באופן מפתיע ואולי גם לא, המטאפורה שהמצאתי לעצמי בקורס לפסיכו מטאפוריקה היתה דרקון!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *