מנהיגות דרך NLP – לורה לווין

מאמר מאת לורה לווין, תרגום, עיבוד והוספות מיקי ברקל – מרץ 2004 )

ישנם הרבה דרכים המלמדות כיצד ניתן ולמה כדאי לפתח מנהיגות. זו היא אחת מהן:

למה כדאי לפתח כושר מנהיגות?
על קצה המזלג, מנהיגות זה השילוב בין היכולת ליצור חזון מושך ומשכנע והיכולת להניע אנשים לפעול בכדי להשיג חזון זה. בעולם המשתנה של ימנו ארגון שאין לו את היכולות הללו, לא יוכל להשאר בשוק הרבה זמן. העליות והמורדות של הכלכלה אשר מכתיבות צורות התנהגות שונות ושינויים על שינויים יכולות להטביע כל ארגון שאין לו את המגדלור הזה באופק. בגלל סיבה זו ועוד יותר ויותר ארגונים ממקדים את מאמציהם להכשיר את המנהיגים שלהם.
מנהיגות אינה מיועדת רק לאירגונים רבי אדם, אלא היא כלי רב עוצמה לכל אדם באשר הוא – היכולת להנהיג את החיים שלך ולפעול מתוך מקום של "הגורם בדבר" ולא מתוך מקום של "נגרר של הנסיבות".

האם ניתן ללמוד מיומנויות הנהגה אלו?
אני מאמין שכן. בהחלט יש ערמות של חומר, טכניקות ודרכים כיצד להוביל ולהנהיג. ואת רוב הדרכים הללו ניתן למצוא בספרים, במאמרים (כמו זה), באינטרנט ובסדנאות וקורסי אימון והנחיה שונים. עם זאת אני לא מאמין שאכן למידה של מיומנויות או ידע בנושא זה מה שיעשה את ההבדל האמיתי. מנהיגים רבים חולקים במאפיינים דומים, אך לא כל מאפיין הוא נכון או קיים אצל כל המנהיגים. חוץ מהעובדה שלכולם יש מונהגים אשר הולכים אחריהם.
מה שגורם לאנשים ללכת אחרי אדם אחר זה איך אותו אדם גורם להם להרגיש! ופה זו הנקודה שבה ה-NLP יכול לבוא לעזרתך ולעזור לך לפתח את הפוטנציאל המנהיגותי שטמון בך.

אז היכן מתחילים אם כך?

אחת הדרכים הקלות להסתכל על הנושא היא לפרק אותו לחלקים וללמוד חלק חלק לפי סדר:

א. להנהיג את עצמך.
ב. להנהיג את הצוות או הקבוצה שלך.
ג. להנהיג ארגונים.

א. להנהיג את עצמך – לב העניין

הבסיס להנהיג את עצמך זה לחיות מתוך מקום של "הגורם בדבר" ולא מתוך מקום של "נגרר של הנסיבות". זה אומר לקחת אחריות על התוצאות שאתה מקבל ממעשיך ולהבין שאם אתה רוצה תוצאות שונות עליך לפעול שונה מאיך שפעלת.
"אם תפעל תמיד כפי שפעלת, תגיע תמיד רק לאן שהגעת"

אותו הכנ"ל לגבי תוצאות שאתה מקבל מעבודתך עם אנשים אחרים. עליך לקחת את האחריות על התוצאות הללו – אם תרצה תוצאות אחרות, תמצא אתה דרך אחרת להתנהג או לפעול – רק אתה יכול להשתנות. ניתן להשפיע על אחרים אך אי אפשר לשנות אותם במישרין.

חלק מלחיות מתוך מקום של "הגורם בדבר", זה לבחור להיות במצב רוח (State of mind) רב-תושיה בכל פעם שאתה צריך. "ניהול מצבי רוח" הוא אחד הליבות של ה-NLP ויש מספר רב של טכניקות אשר מאפשרות לך ´נגישות´ למצבי-רוח רבי-תושיה שחווית כבר בעבר כך שתוכל להשתמש בהם בהווה. שכן הגוף זוכר כל מצב שהוא היה בו. (לכן פעם אחת שהגוף ניסה סמים, האדם לא צריך לנסות אותם שוב – הוא יכול להגיע למצב הזה מתוך הזיכרון של הגוף – במשחק זה נקרא "זיכרון חושי" – ושחקנים משתמשים בזה לרוב).
אחד הכלים המרכזיים כדי לעשות את זה נקרא ´עיגון´ ולהיות מסוגל לעגן מצב-רוח חיובי כך שיהיה אפשר להכנס אליו בכל פעם שסיטואציה קשה מוציאה את ראשה החוצה, זו יכולת מופלאה ביעילותה לאדם בדרכו להיות מנהיג.

כדי לקבל תמונה יותר ברורה של הנושא, תזכר בחוויה שהיתה לך ויכולה לייצג אותך כמנהיג במיטבך. תחשוב על היסודות של אותה החוויה – מה היו הגורמים, המשאבים ו/או אסטרטגיות החשיבה שעזרו לך ליצור את ההישג הזה? מה היה המיחוד בסיטואציה הזו – או מה אתה מאמין היה הדבר שהוביל אותך להגיע אל ההישג והמצוינות הזו? האם אתה יכול ממש להכנס לתוך הזיכרון הזה ולזכור מה ראית, מה שמעת, מה הרגשת ומה חווית?
אם הצלחת לעשות את זה, וממש להרגיש ולחוות את מה שהרגשת באותה הסיטואציה, אז יש לך עכשיו משאב (עוגן) שאתה יכול להשתמש בו בכל פעם שרק תרצה להכנס למצב הרוח העוצמתי הזה – ובמיוחד כשתהיה בסיטואציות שדורשות מצב רוח מנהיגותי עוצמתי.

בנוסף לזאת, אתה יכול גם להשפיע המצב שבו אתה מוצא את עצמך כך שתוכל ליצור מחדש את אותן האמונות וערכים שהביאו אותך בעבר לפעול ממקום של מנהיגות עוצמתית. אם אתה מבין מה מוציא הטוב ביותר ממך ותיצור יותר ויותר הזדמנויות להפעיל את זה, אתה תגלה שמיום ליום יהיה לך יותר ויותר קל להנהיג את עצמך.

לחיות מתוך "הגורם בדבר" והמיומנות לבחור ב´מצב תושיה´ יעזרו לך להשיג הרבה דברים בחיים.
אך חשוב לציין שכדי להשיג סיפוק ומימוש עצמי עליך לבחור מסלולי פעולה אשר תואמים לערכים שלך בחיים.
אחרת, תתחיל לחוות אי-הלימה/דיסוננס/צרימה והחלטות ופעולות שתנקוט "ירגישו לא נוחות או לא נעימות".
ליצור בהירות בחייך לגבי הערכים שמובילים אותך זה לא כל כך פשוט וברור, מה גם שערכים משתנים עם הזמן. אך כדי להתחיל ביצירת בהירות תבחר בהחלטה משמעותית שקיבלת בחייך (כמו להתחתן, או לעבור דירה, או להחליף סוג של עבודה) ושאל את עצמך. מה הוביל אותך לקחת את ההחלטה הזו – מה רצית להשיג עבור עצמך בזה? אם תעשה את זה עם מספר החלטות משמעותיות, מספר החלטות בעלות משמעות משנית (כגון לאן לנסוע בחופשה השנתית, או האם ללכת לפסטיבל זה או אחר) ומספר החלטות חסרות משמעות (כמו מה אכלת בארוחת הצהריים אתמול, ובאיזה נתיב בחרת לנסוע לעבודה הבוקר) אתה תיצור לעצמך תמונה ברורה של הערכים שמובילים אותך בחיים.

ברגע שיש לך בהירות בנוגע למה שבאמת חשוב לך בחיים כאדם, כאינדיבידואל. תוכל ליצור לעצמך חזון אישי שיביא את הערכים הללו לידי ביטוי. ועם זאת תוכל לתת למטרות וליעדים שלך ע.ו.צ.מ.ה.

הרבה יותר קל להשיג יעדים הבנויים כהלכה מכאלו שלא. המודל הבא יאפשר לך ליצור יעדים מובנים כהלכה (Well-Formed Outcomes)

מודל ע.ו.צ.מ.ה. (עיין מאמר)

עשה בעצמך – מה אתה יכול לעשות כדי ליזום או להשפיע על הזה? קח אחריות על העשיה, פעל מתוך מקום של ´הגורם בדבר´.

ודא חוויה – איך זה ירגיש לך? איך זה יראה? איך זה ישמע? איך זה יטעם? איך זה יריח? – חבר לחושים.
איך אתה תראה? איך אתה תישמע? איך תרגיש?

צפה השפעות – כיצד השגת יעד זה ישפיע על הסביבה הקרובה והרחוקה? האם יש להשגת יעד זה מחירים? האם ניתן להשיג אותו באופן שונה כך שהמחירים יהיו יותר נמוכים או לא בכלל?

מצא מסלול – מהיעד הסופי, ברוורס, מהם הצעדים שעליך לנקוט. מה הצעד האחרון כדי שהיעד יהיה נגיש? מה הצעד לפני אחרון כדי שהצעד האחרון יהיה נגיש? ככל שיהיו צעדים יותר פשוטים כך יהיה הרבה יותר קל ופשוט לך לעשות את זה.

הגדר בחיוב. – מה אתה כן רוצה ולא מה אתה לא רוצה. זכור המוח לא מעבד "לא תמונה" המוח רואה תמונה ושם עליה X – לכן התמונה שמוח יתמקד על הדבר הנכון לך.

ביום שתשלוט במיומנויות אלו, תיצור את היסודות אשר יאפשרו לך להנהיג אחרים בעתיד.

להנהיג את קבוצתך או צוותך.

כאשר מנהיג נמצא במייטבו הוא משמש כדוגמא אישית, הוא מעודד, הוא מאתגר, הוא מעורר השראה, הוא מעצים אחרים ומאפשר להם לפעול והוא לוקח אחריות על התוצאות ופועל מתוך "הגורם בדבר" כך שהוא יכול לקבל טעויות ולנוע לפתרונות.

לאתגר את התהליך:
לפעמים להנהיג פרושו ליזום שינויים ולפעמים לקחת אתגרים שאחרים פיספסו או התעלמו מהם.
בכל מצב, כאשר אתה מנהיג קבוצה עליך להיות מסוגל לקחת סיכונים, לשנות ולחדש. כלומר לייצר רעיונות חדשים או לזהות ולתמוך ברעיונות חדשים שמגיעים אליך מהקבוצה ולאתגר את המערכת כדי להפוך את הרעיונות הללו לעשיה פרקטית. חלק גדול מפריצות הדרך הטכנולוגיות רבות המשמעות של חיינו, לא זוהו בהתחלה כראיון טוב (לדוגמה: מחשבים אישיים) – תזכור את זה בפעם הבאה שמישהו מגיע אליך עם "רעיון משוגע חדש".

תעורר השראה:
כדי להשיג מטרה משותפת עליך ליצור תמונה של עתיד חיובי. לעיתים קרובות חושבים מנהלים שמדובר בשיחות מוטיבציה ספציפיות, אך מנהיגים אמיתיים מעוררים השראה בכל הזדמנות, אם זה בשיחה אחד על אחד ואם זה מול קבוצה גדולה.
אפשר ללמוד איך עושים את זה ממנהיגים דגולים, ע"י קריאה של השימוש שלהם בשפה שיוצרת השראה, יש הרבה דוגמאות בעולם לנאומים כאלה. דוגמה יפה זו דוגמתו של מרטין לותר קינג, בנאום שלום " I Have A Dream" שסחף מליוני אנשים. ע"י פירוק המרכיבים השונים שהוא השתמש בנאומו נוכל ללמוד מדוע היה לנאום זה כל כך הרבה השפעה:

הנאום היה חי – מרטין השתמש בהרבה תאורי תמונות ומילות ויזואליות כך שאנשים יכלו ממש "לראות" את הדוגמאות.

האנשים יכלו להזדהות עם הדוגמאות – הדוגמאות היו מוכרות להם.

הוא פנה אל הערכים והאמונות המשותפות לכל השומעים.

הוא השתמש בחזרות ודיבר בשפה חיובית ומלאת תקווה.

בתחילת הנאום הוא התשמש במילה ´אני´ והחליף אותו באמצע ל-´אנחנו´.

הוא דיבר בלהט ועם המון רגש וכל מה שהוא אמר הרגיש אמיתי – הוא היה משוכנע לחלוטין בדבריו.

בעודך חושב על עתיד קבוצתך וחברתך באיזה אופן היית משתמש בטיפים האלה כדי לאפשר לעצמך לשוחח עם אנשים באופן יותר משכנע/מושך? ולא רק מול קבוצה אלא גם בשיחות אחד על אחד.
האם אתה יכול גם לעצב את חזונך האישי כך שהוא יהיה הרבה יותר מושך אותך? תנסה את הדברים האלא בהזדמנות הבאה שעולה לך.

תעצים אחרים ותאפשר להם לפעול:
ברגע שהקבוצה הבינה ולקחה על עצמה את החזון של העתיד המשותף עליך לאפשר להם לפעול בדרכם.
יכולת לאמן אחרים למצוינות (Coaching) הופך להיות בזמנים האחרונים יותר ויותר למיומנות בסיסית למנהיגים, אשר נותנת להם את היכולת לאפשר לאחרים לנוע בכיוון הרצוי בדרכם שלהם. לקבל את הטעויות שלהם ולאפשר להם לנוע לכיוון תיקונים ופתרונות.

מודל פשוט, שמבוסס על הכלים של ה- NLP הוא מודל ROME

Evaluation – Method – Outcome – Rapport

Rapport – ראפור
עד שלא בנית ראפור אפקטיבי (כימיה אנושית) יש סיכוי סביר שתבזבז המון אנרגיה וטכניקות אימון לשווא.

Outcome – תוצאה
האם ברור לך מהן התוצאות שהצוות רוצה/צריך להפיק מהאימון? מה לגבי התוצאה שלך? האם התוצאות בנויות כהלכה כלומר לפי מודל הע.ו.צ.מ.ה.? האם התוצאות תואמות (שלך ושלהם)?

Method – שיטה
מהי השיטה הכי טובה לאמן את הצוות שלך? מהם המשאבים שלהם אתה זקוק?

Evaluation – הערכה
כיצד תבחן את ההתקדמות שלהם אל מול התוצאות?

בנוסף התווית כיוון הפעולה והמסלול עליך לחשוב על האצלת סמכויות. אתגר הופך את העבודה ממטלה להרפתקאה, אך יותר מדי איתגור יכול ליצור לחצים ומתחים. לכן במקום לסמוך על שיטת המקל והגזר כדי להניע אנשים לפעולה, חשוב על הדרך שבה תוכל להעניק לצוות הזדמנויות מיוחדות ללמוד, להתפתח ולגלות דברים בעצמם – הזדמנויות שבהן הם יוכלו לעבוד במצב של זרימה. – כשיש איזון בין אזור הנוחות לבין אזור האיתגור – נוחות רבה מדי יוצרת שיעמום ותקיעות, איתגור רב מדי יוצר מתח, לחץ, חרדות ותקיעות. נקודה נוספת למחשבה: מהי סוג ההשפעה שיש לאינטראקציות שלך איתם? האם אתה יודע מה קורה להם כשהם חושבים עליך? האם יש להם יותר מרץ או שיוצאת להם כל הרוח מהמפרשים? אם אתה לא יודע – תשאל אותם. וקח את האחריות לשנות דברים אם אתה לא מקבל את התשובה שאתה רוצה!

עכשיו, כל הדברים הנ"ל הרבה יותר קלים לעשיה באם יש לך מערכות יחסים חיוביות עם הקבוצה שלך. אך מערכות יחסים טובות לא בהכרח יושבות על "חיבה" לאנשים, הן יושבות על תקשורת דו-צדדית. ואם יש משהו אחד שה-NLP טוב בו, זה לעזור לפתח מיומנויות תקשורת אפקטיבית – תשתעשע לרגע ברעיונות הבאים:
כיצד היית מתנהג אילו האמנת ש"המשמעות או הפשר של מה שאמרת הוא בעצם מה שהובן בצד השני" או "אתה לא יכול שלא לתקשר". הנחות יסוד אלו (של ה-NLP) עוזרות לאנשים לקחת אחריות על החוויות והניסיון שלהם, ובאמונתי, מאפשרות להם להיות הרבה יותר אפקטיבים.

תן דוגמה אישית
מנהיגים אשר אומרים דבר אחד ופועלים בדרך אחרת מאבדים מהאמון של האנשים ההולכים בעקבותיהם.

מספרים על האשה אחת שבאה לדלאי למא ובקשה ממנו שיורא לבנה שלא לאכול מלח. הדלאי חשב שניה וביקש מהאישה לחזור אליו עם בנה בעוד שבוע. כעבור שבוע חזרה האשה עם בנה אל הדלאי למא. הדלאי פנה אל בנה ואמר לו "אל תאכל מלח". הסתכלה האשה על הדאלי למא ושאלה אותו למה הוא לא יכל לומר את זה לבנה לפני שבוע. "כי לפני שבוע אני עדיין אכלתי מלח" הייתה תשובתו של הדלאי למא.

קח לך רגע ובחן עם עצמך עד כמה עקבי אתה בהתנהגותך עם ערכיך. לא פעם קורה לאדם שיש לו מעיין מוסר כפול, הוא מעיר למישהו על התנהגותו וכעבור כמה זמן עושה את אותה ההתנהגות. האם קרה לך פעם שהייתה לך מעידה נוסך מוסר כפול. זה קורה לכולם. אך לך עכשיו יש הזדמנות פז לבחון את עצמך ולראות כיצד אתה זורם לכיוון תיקונים.
כמו כן, שים לב ליומנך ולניהול הזמן שלך: עד כמה התכנונים שלך לשבוע ולחודש הקרובים משקפים את מה שאתה חושב שהם הדברים החשובים? אם הם לא תואמים כל כך, איך אתה יכול לשנות את סדר היום שלך כך שזה כן יהיה תואם?

בסדנאות ניהול זמן מספרים על מרצה זקן שהיה אמור להעביר הרצאה בנושא ניהול זמן לקבוצה של מנהלים. כחצי שעה לפני שהוא עלה לבמה הודיעו לו שיש לו רק חצי שעה להעביר את הנושא.
המרצה התארגן, וכשהוא נכנס הוא שם על השולחן אקווריום ריק. הוא הוציא דלי מלא באבנים גדולות, סידר אותן בתוך האקווריום עד שמלאו אותו ושאל את קהל המאזינים: "האם יש מקום באקווריום למשהו נוסף?" – התשובה המיידית של כולם היתה "לא".
הוציא המרצה דלי מלא באבני חצץ. ושפך פנימה אל תוך האקווריום עד שמלאו עד הסוף ושאל את הקהל, האם עכשיו יש מקום באקווריום למשהו נוסף?. – התשובות היו חצויות. היו כאלה שאמרו כן והיו כאלה שאמרו לא.
הוציא המרצא דלי מלא בחול חלק ומילא את האקווריום עד שלא היה מקום בכלל, ושאל את המאזינים, ועכשיו? האם עכשיו יש מקום באקווריום למשהו נוסף? – וכולם ענו ביחד "כן"
נכון, אמר המרצה והוציא דלי של מים.
ואז הוא פנה אל הקהל ושאל "ומה מוסר ההשכל מהניסוי הזה?"
– מוסר ההשכל הוא, שאם מסדרים קודם את הדברים החשובים יותר, יהיה הרבה יותר מקום לדברים חשובים פחות. אך אם ממלאים את היומן בטפל – לא יהיה מקום לדברים החשובים באמת.

האם אתה יודע מהם הדברים החשובים באמת?
אתה יכול גם לשאול את הצוות שלך האם הם יודעים מהם הדברים החשובים לך. אם הם לא יודעים, איך הם ידעו כיצד להשביע את רצונך? ולהגיע לתוצאות שאתה מחפש?

תעודד את צוותך
אם לא תראה לאנשיך עד כמה אתה מעריך את המאמצים שלהם, המוטיבציה שלהם תדעך.
ישנם מאות דרכים כיצד להראות הערכה והוקרה לצוות על מאמץ, השקעה והצלחה בכל פרוייקט. ואחת הדרכים הכי פשוטות היא לומר תודה ולתת פידבק. ידוע שעובדים מחפשים אישורים מהמנהלים שלהם לגבי אופן התקדמותם הווה אומר: תן פידבק/משוב בונה, מקדם וישיר ותוקיר/תחזק כאשר אנשים פועלים נכון. שאל את עצמך כמה פעמים אתה באמת משבח אנשים? אם זה נראה לך בוטה מדי, שאל את עצמך האם יש לך סיבות כלשהן מדוע לא לעזור לאנשיך לשפר את הביצועים שלהם? צור תכנית לאיזון דברים אם הצוות צריך את זה.

הנהגת אירגונים – הנעת מאסות גדולות של אנשים.

כדי להנהיג קבוצות גדולות של אנשים, דרושות כל המיומנויות אשר סקרנו בשתי השכבות הראשונות של מנהיגות – מנהיגות עצמית ומנהיגות צוותית. כדי להצליח בסביבת העסקים של ימנו על המנהיגים להבטיח שהחזון של הקבוצה שלהם יכול להיות מספיק גמיש וזריז כדי להתאים את עצמו לשוק המשתנה. בנוסף מנהיגים צריכים לדעת כיצד להתיחס למחזיקי מניות וכיצד לבנות שותפויות נוספות. בסביבת העסקים של היום, לקוחות יכולים לעיתים להיות מתחרים, ואלו שתורמים להצלחתו של העסק הם לא תמיד מועסקים ע"י העסק עצמו. וכחברה עליך עדיין להיות מסוגל לזהות הזדמנויות עסקיות ולקחת סיכונים מחושבים. כדי להיות מנהיג אפקטיבי, אנו לא מאמינים שעליך להטמיע את כל המיומנויות הללו בעצמך, אנו מאמינים שבעזרת הכלים של ה-NLP אתה תוכל להנהיג את חייך לפי העקרונות שתבחר ותוכל להנהיג ולהניע צוותים. כבר היום אם הנך מנהל אנשים יש סיכוי סביר שיש אצלך אנשים בעלי יכולות ומיומנויות המשלימות את מיומנויותך. אם תנהיג, תמריץ ותלהיב צוות שבאופן קולקטיבי מחזיקים במיומנויות שונות להצלחה בכלכלה של ימנו, ושיתוף של בעלי המניות באותו חזון מושך וחיובי שיש לך, אתה תביא את עצמך להצלחה מתוך מקום של מנהיג בעל השראה.

לסיכום.
האם כל זה, זה לא בסך הכל שכל ישר?

בתקווה שכן, אך לצערי לא פעם קורה שברגע שהמצב נהיה מעט קשה, השכל הישר מוצא את עצמו ישר מחוץ לחלון.
מנהיגים דגולים באמת יודעים שהצלחה באה משילוב של הלב והשכל. אך עדיין אנשים נתפסים לצדדים היותר מוחשיים של העסק, כמו האספקטים הכלכליים, ומאבדים את הערך של שמירה על מערכות יחסים ארוכות טווח.
אני מאמין שה-NLP הוא אחד מארגזי הכלים הטובים ביותר שיש כיום בעולם בכדי לפתח מנהיגים ומנהיגות ואנו מקווה שהרעיונות שפורטו במאמר זה, יעזרו לך בדרך להצלחה.
אם יש לך שאלות או תגובות לגבי כל רעיון שהועלה כאן, תרגיש חופשי לפנות אלי או דרך המייל או דרך הטלפון.
ויותר מזה, אם תרצה ללמוד יותר על השיטה, על הכלים ואיך ליישם אותם אצלך בחברה או בארגון, תפנה אלי ואני אעשה את המירב שאוכל כדי לעזור.

—————————————————————
(נ.ב) אם אתה שואל מה זה בדיוק NLP הייתי אומר..
תדמיין לרגע שהראש שלך הוא מחשב-על, אז כל ההתנהגויות, התנועות והמילים שאתה אומר הם תוכנות.
חלקן תוכנות אינטראקטיביות – אתה שולט בהן, חלקן תוכנות אוטומטיות – אתה לא שולט בהן וחלקן תוכנות סוררות – אתה לא שולט בהן ואתה גם לא רוצה אותן.
ה-NLP זהו סט כלים שעוזר לך לשדרג את המוח שלך בדומה לשדרוג מערכת ההפעלה.
כך שתוכל לחזק את התכנות האינטראקטיביות, לשדרג את התוכנות האוטומטיות ולשנות את התוכנות הסוררות.
באימון למצוינות דרך NLP – אתה עושה את כל זה ועוד בעזרתי .

מיקי

——————————————————————————

מיקי ברקל, "לשם שינוי – הצלחה במחשבה תחילה" תהליכי אימון והנחיה להשגיות ומצוינות בעסקים ובחייםבשיטת ה NLP. www.forachange.co.il  נייד: 052-4442133  מייל:mickey@forachange.co.il

© ניתן לפרסם, לשכפל, להעתיק, לצלם, להקריא, להקליט ולהעביר לכל אחד, בכל צורה שהיא ובלבד שהמאמר ישאר שלם כולל הקרדיט לכותב המקורי בסוף המאמר – ושיהיה בהצלחה.

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *