לשמור על ריכוז – חלק ב'

לשמור על ריכוז – חלק ב'

(אוקטובר 2003)

הבוקר באתי אל מורי והזכרתי לו על אחד השיעורים שעשינו בעבר בנושא ריכוז וביקשתי ממנו שימשיך לשלב ב´.
"אתה זוכר את שלב א´?" שאל אותי מורי.
– "בערך" עניתי
– "טוב, אז בוא תזכיר לי מה היו הדברים שדיברנו עליהם בשלב א´, בנקודות"
– "המממ", ניסיתי להיזכר על מה היה השיעור הקודם. "החלטיות"
– "נכון, ומה עם החלטיות?" מורי לא הירפה.
תוך כדי שאני מגמגם כמעה בנסיוני לשחזר את מה שהוא הסביר לי בעבר עניתי: "להחליט שאני רוצה להיות מרוכז בנושא מסויים וכל דבר שמסיח את דעתי להחליט שלא להתעסק איתו עכשיו."

– "יפה אתה בדרך, ומה הדבר השני? שהוא בעצם בא לפני החלטיות" שאל מורי בהתענינות.
– "אההה, משהו עם בחירה? סדר עדיפויות? לא זוכר בדיוק", לא הייתי בטוח כבר.
– "אוקי," אמר מורי במעיין פסקנות. "נעשה לך תזכור קטן. אמרנו : א. לדעת את סדר העדיפויות שלך בבהירות – כשברור לך מה חשוב לך ומה לא, הרבה יותר קל לך להחליט ולבחור בדברים. היחס בין בהירות סדרי העדיפויות/חשיבויות ועוצמת הריכוז הוא ישר. ככל שהבהירות תרד כך הריכוז שלך ירד. ב. כושר החלטיות – אני אוהב לקרוא לזה "תודעת החלטיות אנרגטית". אתה מבין, מצב רוח החלטי הוא ההנעה שדוחפת את הריכוז.
ככל שאתה החלטי יותר כך הריכוז שלך יהיה עמוק יותר.
כמה שתהיה יותר אנרגטי כך הריכוז שלך יתעצם וישתפר.

האם אתה יכול לדמיין לעצמך איך היית נראה/מרגיש אם היית עכשיו במצב רוח של החלטיות אנרגטית?" שאל אותי מורי לפתע בטון יותר נלהב.
– "אה… כ.כ.כן" גימגמתי.
– "אני מאמין שהיית פעם במצב רוח החלטי, שהחלטת לעשות משהו וללכת עימו עד הסוף לא משנה מה. זוכר?"
– "כן, אני זוכר משהו כזה" עניתי
– "איך הרגשת? מה חווית?"
– "לא יודע, מעיין עוצמה בפנים, מעיין כוח עצום להתקדם, ללכת, לעשות. כאילו אני יכול לעבור באש ובמים ולא איכפת לי מה אחרים חושבים, רק להשיג את מה שרציתי להשיג באותה הפעם."
– "והשגת את זה?"
– "ועוד איך!!!" חייכתי, בעודי מרגיש התפוצצות של סיפוק בתוכי, "זו בהחלט הייתה הרגשה טובה ללכת על משהו עד הסוף ולהשיג אותו"
– "נפלא", צהל מורי, "עכשיו יש לך את התחושה של "תודעת החלטיות אנרגטית" ככל שהיא יותר חזקה, הריכוז שלך יהיה יותר עמוק. האם באותו הרגע היית בטוח בעצמך? נתת אמון ביכולת שלך ללמוד, להחליט ולבחור?"
– "כן, בהחלט" עניתי, בעודי מוצף בתחושת העוצמה שמילאה אותי מקודם.
– "אם כך זהו הדבר השלישי" אמר מורי. "ביטחון עצמי – להאמין ביכולתך ללמוד, להחליט ולבחור. כשאתה מאמין בעצמך, בשילוב עם מה שאמרנו קודם – סדר עדיפויות בהיר וברור. אתה בוחר את הכי נכון לך באותו הרגע, ואז עוצמת הריכוז שלך גדלה."

איפה שהוא היה הגיון בדבריו של מורי, אמנם היה פה מעין סיפור של הביצה והתרנגולת, אבל נראה לי שזה מצב של Win-Win בכל מקרה, אם אני גורם לאחד השני ייווצר. כלומר, אם אני מאמין בעצמי ויש לי ביטחון עצמי – מצב רוח החלטי אנרגטי יכול להיווצר, מצד שני אם אני יוצר את מצב הרוח ההחלטי אני מחזק את הביטחון העצמי שלי. כך שלא משנה מאיזה כיוון אני תוקף את זה, אני זוכה.
"ואוו, איזה אסימון נפל לי עכשיו" אמרתי בתחושת רווחה מסוימת. והמורה שלי רק חייך ולא אמר דבר. רציתי לספר לו, לשתף אותו, אבל הוא עצר אותי ואמר "נמשיך. תספר לי אח"כ" וחייך.

"השער הרביעי"
– "שער?" שאלתי כלא מבין
– "כן השער הרביעי, בינתיים עברת דרך שלושה שערים בדרך לעוצמת כוח הריכוז. אף על פי שלא שמת לב אליהם כשערים בדרך", אמר וקרץ. "השער הראשון היה: "סדר עדיפויות /חשיבות ברור ובהיר", השער השני: "תודעת החלטיות אנרגטית", השער השלישי: "לבטוח בעצמך ובחוויית הריכוז" והשער הרביעי הוא, וזהו גם בעצם השער הראשון במעלה: "מודעות חושית ברגע עצמו".

חייכתי, הנה הוא שוב מתחיל עם הממבו ג´מבו הניו אייג´י שלו. "מודעות חושית ברגע עצמו", ואני שומע אותו במחשבתי אומר לי "תחווה את הרגע", "תהיה כאן ועכשיו" ועוד כל מני סיסמאות ניו אייג´יות למיניהם.

הוא קלט אותי מגחך לעצמי אך החליט להתעלם מזה והמשיך: "כשאתה מסתכל על משהו מיד עולות בך מחשבות על אותו המשהו ולפעמים גם יש לך מחשבות על המחשבות, נכון?"
– "אתה מתכוון כמו שהפסיכולוג שואל: "מה אתה חושב על המחשבות שלך?" ובסגנון?" גיכחתי.
– "בדיוק. זה נקרא לעלות רמה לוגית בחשיבה. ללכת מטא-לחשיבה (Meta-Thinking), דרך אגב פרדוקסים קורים כאשר יש ויכוח בשתי רמות לוגיות. צד אחד של הפרדוקס מוצג ברמה לוגית אחת והצד השני ברמה לוגית יותר גבוהה. ואז נוצר פרדוקס, שהדרך היחידה לפתור אותו היא לזהות ששני הצדדים לא נמצאים באותה הרמה הלוגית ומשום כך לא יכולים בכלל להיות מועמדים אחד כנגד השני. אבל אנחנו סוטים מהעניין.
בוא ונחזור לשער הרביעי. תיזכר שוב באותה הפעם שהיית מרוכז לחלוטין בעשיה של משהו. האם חשבת על איך שאתה מרגיש או שפשוט הרגשת? האם חשבת על האופן שבו נראים לך הדברים או שפשוט ראית?"

הבנתי לאן הוא מושך, ובאמת בעודי נזכר בסיטואציה עניתי לו "באותו הרגע לא חשבתי על איך אני מרגיש, או מה אני רואה או איך הדברים נשמעים. פשוט ראיתי, הרגשתי, שמעתי זהו, לא היה לזה רמה לוגית נוספת של מחשבה על הדברים."
– "בדיוק!" אמר מורי כשהוא חוזר על דברי עם הדגשה "פשוט ראית, פשוט הרגשת. פשוט! בלי לחשוב על זה. ילדים עושים את זה כל הזמן. למבוגרים זה הרבה יותר קשה, אנחנו כמבוגרים שבויים בהרגלים של חשיבה על/אודות או מטא-חשיבה. וכאשר אתה עושה מטא-חשיבה למה שאתה מרגיש בחושים, אתה לא נמצא כל כולך בתוך החוויה, הראש שלך מפריע לך להתרכז. פה בדיוק זהו המקום הכי נכון לאבד את הראש ולהתחבר לחושים. אתה מבין," אמר מורי וכאילו שקרא את מחשבותיי ממקודם המשיך: "מה שכל סיסמאות הניו-אייג´ אומרות, זה לא סתם. יש דברים בגו. כשאתה מסור לחלוטין לחוויה. אתה כולך נוכח. אתה נהנה פי מאה יותר. גם בסקס!", העינים שלי נפתחו לרווחה, "כן," המשיך מורי בראותו את העניין המחודש שלי בנושא, "גם בסקס ככל שאתה יותר מרוכז בסקס ההנאה שלך תהיה פי כמה וכמה. וכך גם של בת זוגתך".
– "האמת" אמרתי, "סיקרנת אותי לחלוטין עם הנושא הזה של מטא-חשיבה, האם יש גם מטא-הרגשה? כלומר מה אני מרגיש אודות ההרגשה שלי בסיטואציה מסויימת? ובכלל האם יש לזה גבול? אני יכול לעשות מטא-מטא-חשיבה? וכו…???" שאלתי בעניין רב.

המורה שלי חייך "מטא-חשיבה ומטא-הרגשה או בכלל כל הנושא של "ללכת מטא" – לעלות ברמות לוגיות, הוא נושא ענק בפני עצמו, שאני אלמד אותך עליו בפעם אחרת. עכשיו אנחנו צריכים לחזור לנושא הריכוז". אמר מורי, ובחן את תגובותי במבטו.
הייתי מעט מאוכזב, שכן נושא המטא-חשיבה והרמות הלוגיות שבה את דמיוני עכשיו יותר מנושא הריכוז.

מורי חייך, "זה בדיוק אחד הדברים שמורידים את עוצמת הריכוז" אמר.
– "למה אתה מתכוון?", שאלתי בעודי מנסה להסתיר את תחושת האכזבה שלי.
– "עוצמת הריכוז שלנו נמצאת ביחס ישר למידת העניין, הרצון והחשק. ככל שאתה רוצה יותר, כך יותר מעיין אותך, ככל שיותר מעניין אותך כך אתה יותר מרוכז".
– "אז איך אני מפתח את העניין ואת החשק שלי" שאלתי במעיין חוסר חשק מוסתר.
– "פשוט מאוד, על ידי ניהול המוח שלך. כרגע המוח שלך הוא כמו זרנוק מים של מכבי אש, שפתוח במלוא העוצמה אבל אף אחד לא מכוון אותו, הוא יורה לכל הכיוונים, משפריץ בשצף קצף לכל כיוון אפשרי, משהו אחד מושך אותו ופתאום משהו אחר, אח"כ מתפלאים למה לאנשים יש בעיות קשב וריכוז. כי לא הם מנהלים את המוח שלהם, הוא משתולל. אף פעם לא לימדו אותך לנהל אותו. לא היית רוצה לנהל את המוח שלך לשם שינוי?" שאל אותי מורי לפתע.
– "בטח שהייתי רוצה" אמרתי לו.
– "למה? מה איכפת לך להמשיך להיות כפי שאתה היום? מה זה משנה?"
– "מה זאת אומרת מה זה משנה, לי זה משנה. אני רוצה להיות מסוגל לשנות דברים, להיות מסוגל להתרכז כשאני רוצה, ליהנות כשאני רוצה, לא יודע. לפי התיאור שלך זה נשמע די עדיף לנהל את המוח מאשר שהמוח ינהל אותנו." אמרתי בתסכול קל ובחוסר אונים קלוש.
בעודו מבחין בחוסר אונים שלי ובתסכול שלי, מורי מחייך אלי ואומר לי: "כן, אבל האם אתה רוצה? לנהל את המוח שלך כי אתה רואה את כל האפשרויות הבלתי מוגבלות להתפתחותך האישית או אתה חייב כי אתה לא רוצה להיות כמו זרנוק של מכבי אש?"
– "אני לא חייב שום דבר" אמרתי בתרעומת קלה "אני רוצה!"
מורי חייך: "וכשאתה רוצה, מה אתה מוכן לעשות בשביל להשיג את מה שאתה רוצה?"
– "כמעט כל מה שאני יכול לעשות!" אמרתי באופן חד משמעי.
– "אז עכשיו אתה מוכן להמשיך" פסק מורי. ושאל "נמשיך בנושא עצמת הריכוז?"
– "כן" אמרתי בפסקנות וברצון עז להשלים את הנושא וללמוד אותו לעומק.
– "אז בוא ונראה אילו עוד שערים הוספנו לשלושת השערים הראשונים:
1. מודעות חושים ברגע עצמו.
2. לנהל את מוחנו.
3. סדר עדיפויות/חשיבויות בהיר וברור.
4. לבטוח בעצמנו ובחווית הריכוז.
5. תודעת החלטיות אנרגתית.
האם אתה סגור על השערים הללו לפני שאני ממשיך הלאה?
אם יש לך שאלות עכשיו זה הזמן לשאול."

אם יש לכם שאלות עכשיו זה הזמן לשאול.
לפני שאני ממשיך לחלק הבא.

מיקי

————————————————————————————-

מיקי ברקל,
"לשם שינוי – הצלחה במחשבה תחילה"
תהליכי אימון והנחיה להשגיות ומצוינות בעסקים ובחייםבשיטת ה NLP.
www.forachange.co.il  נייד: 052-4442133  מייל:mickey@forachange.co.il
© ניתן לפרסם, לשכפל, להעתיק, לצלם, להקריא, להקליט ולהעביר לכל אחד, בכל צורה שהיא ובלבד שהמאמר ישאר שלם כולל הקרדיט לכותב המקורי בסוף המאמר – ושיהיה בהצלחה.

אנשים שנהנו מהמאמר הזה קראו גם את הפוסטים הבאים:

Comments

comments

3 תגובות על לשמור על ריכוז – חלק ב'

  1. מאת ציפי‏:

    כתבה מעולה. אשמח לדעת היכן חלק א'…בבקשה.
    תודה.

  2. מאת ס‏:

    מאוד מעניין! איפה נמצא החלק הבא של המאמר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *